Estonia: finansowanie aborcji niezgodne z konstytucją
2008-09-24 00:00:00
Uznania finansowania przez państwo „zabiegów” aborcji za niekonstytucyjne domaga się estoński Instytut na rzecz Kultury Życia – donosi portal LifeSiteNews.com. Instytut, którego siedziba znajduje się w Tallinie, złożył w tej sprawie wniosek do kanclerza sprawiedliwości, odpowiedzialnego za rozstrzyganie sporów związanych z funkcjonowaniem aktów prawnych.
W Estonii od lat rząd pokrywa 70 proc. kosztów związanych z „zabiegami” uśmiercania dzieci nienarodzonych, chociaż art. 16 konstytucji wyraźnie stanowi, że „każdy ma prawo do życia. Prawo to jest chronione ustawowo. Nikt nie może być samowolnie pozbawiony życia”.
Instytut na rzecz Kultury Życia wraz z organizacją polityczną Młodzi Konserwatyści oraz Estońską Unią Rodziców złożył wniosek do kanclerza sprawiedliwości Indreka Tedera. We wniosku stwierdza się, że to niewyobrażalne, aby państwo finansując aborcję było w stanie w jakikolwiek sposób wypełniać swoje zobowiązania związane z ochroną życia dzieci nienarodzonych, jak stanowi art. 16 konstytucji, a także jak to rozumiał poprzedni kanclerz Allar Jõks w 2002 r.
Wtedy to kanclerz sprawiedliwości otrzymał dokument od Estońskiej Rady Kościołów, w którym Rada skarżyła się na nieprzestrzeganie przez władze art. 16 konstytucji.
Jõks ustosunkowując się do tego listu wydał dokument, w którym stwierdził, że „nienarodzone istoty ludzkie są także istotami ludzkimi i podlegają ochronie jak wszyscy”. „Ponieważ prawo do życia płodu jest chronione przez konstytucję, przerwanie ciąży jest z samej zasady zabronione. Przerwanie ciąży stoi w sprzeczności z konstytucyjnym prawem do życia oraz prawem chroniącym nietykalność osobistą”.
Kanclerz dodał, że obowiązek ochrony ciąży odnosi się także do matki, która musi urodzić poczęte dziecko.
Później jednak kanclerz zmienił zdanie i argumentował, że chociaż państwo jest zobowiązane do ochrony konstytucyjnego prawa do życia dzieci nienarodzonych, to jednak nie musi tego czynić uznając aborcję za przestępstwo. Zamiast tego – stwierdził – państwo może wypełniać obowiązek ochrony życia dzieci nienarodzonych kierując kobiety, chcące dokonać aborcji na obowiązkowe konsultacje w tej sprawie, które mają je odwieść od tego zamiaru.
Chociaż taki system porad działa w Estonii, jego efektywność pozostawia wiele do życzenia. Zdaniem Instytutu takie porady są w zasadzie zwykłą formalnością. Poza tym udziela ich lekarz nastawiony proaborcyjnie.
Varro Vooglaid, jeden z założycieli Instytutu a zarazem wykładowca prawa na uniwersytecie w Helsinkach stwierdził, że decyzja podjęta przez kanclerza była niezrozumiała.
Kanclerz całkowicie zignorował fakt, że art. 22 konstytucji Estonii ustanawia jedną z najważniejszych zasad praw człowieka i demokracji, a mianowicie, że wszyscy są równi wobec prawa. Taka deklaracja ze strony państwa ma implikacje wykraczające daleko poza kwestię aborcji i wpływa na cały system prawny.
– Gdzie jest praworządność, jeśli państwo może swobodnie decydować o tym, że pewne grupy ludzi nie mogą korzystać z najbardziej elementarnych praw łącznie z prawem do życia chronionym przed sądami? Co to jest, jeśli nie całkowicie arbitralne wykorzystywanie władzy publicznej? – pytał oburzony Vooglaid.
Instytut domaga się, aby obecny kanclerz uznał niekonstytucyjność finansowania aborcji z pieniędzy publicznych oraz chce natychmiastowego zaprzestania tego procederu.
Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.