Estonia: nowi biskupi prawosławni zaognią stosunki z patriarchatem Moskiewskim?
2008-10-31 00:00:00
Święty Synod Patriarchatu Konstantynopolskiego mianował dwóch nowych biskupów dla Estońskiego Apostolskiego Kościoła Prawosławnego (EAKP). Ich powołanie pozwoli utworzyć własny synod tego Kościoła, który będzie liczył trzy osoby – z metropolitą Stefanem na czele.
Przyszli hierarchowie będą używać tytułów biskup Tartu i biskup Pärnu-Sarema. Stanowiska te obejmą archimandryci (przełożeni klasztorów) Eliasz (Ojapärv) i Aleksander (Hopjorski). Decyzja w tej sprawie zapadła na posiedzeniu Synodu, który obradował pod przewodnictwem patriarchy Bartłomieja w Stambule w dniach 21-24 października.
Mianowanie dwóch biskupów dla EAKP z pewnością jeszcze bardziej zaostrzy i tak już bardzo napięte stosunki Konstantynopola z Patriarchatem Moskiewskim, zarzucającym temu pierwszemu tworzenie w Estonii struktur, równoległych z moskiewskimi. W ciągu ponad 40 lat panowania sowieckiego w tym małym kraju nadbałtyckim tamtejsze prawosławie było częścią RKP.
Tymczasem w 1992, w rok po odzyskaniu przez Estonię niepodległości powrócili do niej członkowie tzw. Synodu Sztokholmskiego EAKP, który istniał tam w okresie międzywojennym. Po wprowadzeniu w Estonii władzy sowieckiej w 1945 hierarchowie ci opuścili kraj i osiedli w stolicy Szwecji. Po powrocie hierarchii emigracyjnej w kraju tym doszło do rozłamu w tamtejszym prawosławiu, gdyż część parafii wypowiedziała posłuszeństwo Moskwie, a także powstały nowe parafie, związane tylko z EAKP. Również władze państwowe szybko zarejestrowały nową strukturę kościelną, co doprowadziło do gwałtownego zaostrzenia stosunków Konstantynopola z RKP a w lutym 1996 r. nawet do zawieszenia ich na kilka miesięcy, co było faktem bezprecedensowym w nowożytnym prawosławiu. I chociaż później sprawy udało się wyjaśnić i przywrócić jedność eucharystyczną między obu patriarchatami, to napięcie pozostało.
To właśnie z powodu obecności przedstawiciela EAKP w składzie delegacji Patriarchatu Konstantynopola delegacja RKP wycofała się z obrad Międzynarodowej Komisji ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem Rzymskokatolickim a Prawosławnym w Rawennie w październiku ub.r. Dla Patriarchatu Moskiewskiego i dla większości Kościołów prawosławnych, zwłaszcza z krajów słowiańskich, Estoński Apostolski Kościół Prawosławny jest niekanoniczny i tym samym m.in. udzielane w nim sakramenty są nieważne.
Na czele prawosławia estońskiego, podległego Moskwie, stoi 84-letni obecnie metropolita talliński i całej Estonii Korneliusz (Jakobs). Ponadto należy pamiętać, że również obecny zwierzchnik RKP patriarcha Aleksy II urodził się i wychował w Tallinie i prawie 20 lat (1968-87) był biskupem, arcybiskupem, a następnie metropolitą tallińskim i estońskim.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.