Etiopia: seria napadów islamistów na chrześcijan

2011-02-07 00:00:00

Fundamentaliści islamscy z południowoetiopskiego miasta Beszeno, zamieszkanego w większości przez muzułmanów, dokonali ostatnio serii ataków na miejscowych chrześcijan. Celem tych działań było zmuszenie wyznawców Chrystusa do przejścia na islam lub do opuszczenia tych stron. Według spisu ludności z 2007, prawie 94 proc. mieszkańców Beszeno to muzułmanie, podczas gdy chrześcijan jest tylko 5,82 proc.
 
W wyniku tych napaści trzech tamtejszych przywódców chrześcijańskich uciekło z miasta, a dwaj inni chrześcijanie przyjęli islam. Wszyscy oni należą do niewielkiej, 30-osobowej grupy chrześcijan ewangelicznych, zamieszkujących te tereny. Kaznodzieja protestancki Kassa Awano jeszcze leczy ciężkie rany, które zadali mu 29 listopada 2010 członkowie uzbrojonej grupy islamskiej.

W kilka dni po tamtym wydarzeniu około stu muzułmanów otoczyło samochód z kilkoma liderami chrześcijańskimi, którzy udawali się na spotkanie pojednawcze z miejscowymi przywódcami islamskimi. Dwóch chrześcijan – Tesema Hirego i Niggusie Denano odniosło rany. 2 stycznia br. inny chrześcijanin – Temesgen Peteros został zraniony nożem, gdy zeznawał w sądzie w sprawie ataku na swych współwyznawców.

Rządzące miastem władze islamskie odmawiają ochrony chrześcijan, nie zgadzają się zwłaszcza na budowę ośrodka modlitwy i cmentarza.

Etiopia jest jedynym państwem afrykańskim, które od ponad 2 tysięcy lat jest zamieszkane w większości przez chrześcijan, należących do tzw. przedchalcedońskiego nurtu chrystianizmu. W okresie cesarstwa (do 1974) miejscowy Kościół miał charakter wyznania państwowego i odgrywał wielką rolę w życiu kraju. W okresie panowania prokomunistycznej junty wojskowej (1974-91) był on prześladowany a władze narzucały mieszkańcom marksizm i komunizm. Po upadku reżymu w maju 1991 odzyskuje on swe dawne znaczenie.

Jednocześnie w kraju wzrasta odsetek niechrześcijan, zwłaszcza muzułmanów – według danych oficjalnych chrześcijanie stanowią nieco ponad 45 proc. mieszkańców, wyznawcy islamu natomiast ok. 31 proc., ale zdaniem wielu komentatorów, tych drugich może być znacznie więcej. Ponadto bogate islamskie kraje naftowe wywierają silne naciski na Etiopię, m.in. za pośrednictwem inwestycji gospodarczych, które mogą doprowadzić do zasadniczej zmiany struktury wyznaniowej tego kraju.

Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.