Etyczne źródła kryzysu

2009-03-31 00:00:00
Etyczne źródła kryzysu

Pytanie o przyczyny obecnego kryzysu gospodarczego postawili sobie i zaproszonym prelegentom organizatorzy sobotniej konferencji w Warszawie. Tym razem w centrum zainteresowania nie były jednak kwestie ekonomiczne, lecz etyczno-moralne.

Tytuł konferencji, którą zorganizowały Polsko-Amerykańska Fundacja Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE ) oraz Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi brzmiał: „Etyczne źródła kryzysu – co dalej z kapitalizmem?”. Konferencji przyświecały słowa założyciela i prezesa Fundacji PAFERE Jana M. Małka, iż najważniejszym imperatywem gospodarczym jest przestrzeganie VII przykazania „Nie kradnij”.

Po otwarciu konferencji przez  wiceprezesa PAFERE Pawła Tobołę-Pertkiewicza, głos zabrał wiceprezes SKCh im. ks. Piotra Skargi, a jednocześnie redaktor naczelny dwumiesięcznika „Polonia Christiana” Sławomir Skiba. W swoim wykładzie: „Kryzys ekonomii czy cywilizacji?” analizował cywilizacyjne aspekty kryzysu.

 Następnie głos zabrał prof. Michał Wojciechowski (przewodniczący Rady Programowej Fundacji PAFERE). W swoim wystąpieniu śledził historię obecnego kryzysu gospodarczego ze szczególnym zwróceniem uwagi na nadużycia w polityce ekonomicznej władz oraz podmiotów gospodarczych. Przesłanie wykładu prof. Wojciechowskiego precyzyjnie podsumowuje tytuł  „Kryzys ekonomiczny skutkiem dopuszczenia kradzieży”.

Ks. Jacek Gniadek, przedstawiciel Stowarzyszenia Teologów Moralistów swoje wystąpienie poświęcił wadze przestrzegania zasad moralnych w życiu gospodarczym. Kolejny prelegent Ireneusz Jabłoński z Centrum im. Adama Smitha wybiegał w przyszłość starając się przewidzieć jak będzie wyglądało życie gospodarcze po zakończeniu kryzysu.

Po przewie głos zabrał gość honorowy konferencji prof. Ken Schoolland pracownik naukowy Hawai Pacific University. Tytuł jego prelekcji brzmiał „Przyczyny i rozwiązania obecnego kryzysu ekonomicznego” („Causes and Cures for Economic Crisis”).Po każdym z wykładów zgromadzeni goście mieli okazję do zadania pytań, czy skomentowania treści wykładów.

Patronat medialny nad konferencją objęły: miesięcznik „Stosunki Międzynarodowe” oraz dwumiesięcznik ”Polonia Christiana”.

PiotrSkarga

Filmowe relacje z niektórych wystąpień można obejrzeć na portalu You Tube:

http://www.youtube.com/watch?v=fhKwIg1WPyY
http://www.youtube.com/watch?v=ibFkWe97lC0
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.