Etyczne źródła kryzysu

2009-03-31 00:00:00
Etyczne źródła kryzysu

Pytanie o przyczyny obecnego kryzysu gospodarczego postawili sobie i zaproszonym prelegentom organizatorzy sobotniej konferencji w Warszawie. Tym razem w centrum zainteresowania nie były jednak kwestie ekonomiczne, lecz etyczno-moralne.

Tytuł konferencji, którą zorganizowały Polsko-Amerykańska Fundacja Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE ) oraz Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi brzmiał: „Etyczne źródła kryzysu – co dalej z kapitalizmem?”. Konferencji przyświecały słowa założyciela i prezesa Fundacji PAFERE Jana M. Małka, iż najważniejszym imperatywem gospodarczym jest przestrzeganie VII przykazania „Nie kradnij”.

Po otwarciu konferencji przez  wiceprezesa PAFERE Pawła Tobołę-Pertkiewicza, głos zabrał wiceprezes SKCh im. ks. Piotra Skargi, a jednocześnie redaktor naczelny dwumiesięcznika „Polonia Christiana” Sławomir Skiba. W swoim wykładzie: „Kryzys ekonomii czy cywilizacji?” analizował cywilizacyjne aspekty kryzysu.

 Następnie głos zabrał prof. Michał Wojciechowski (przewodniczący Rady Programowej Fundacji PAFERE). W swoim wystąpieniu śledził historię obecnego kryzysu gospodarczego ze szczególnym zwróceniem uwagi na nadużycia w polityce ekonomicznej władz oraz podmiotów gospodarczych. Przesłanie wykładu prof. Wojciechowskiego precyzyjnie podsumowuje tytuł  „Kryzys ekonomiczny skutkiem dopuszczenia kradzieży”.

Ks. Jacek Gniadek, przedstawiciel Stowarzyszenia Teologów Moralistów swoje wystąpienie poświęcił wadze przestrzegania zasad moralnych w życiu gospodarczym. Kolejny prelegent Ireneusz Jabłoński z Centrum im. Adama Smitha wybiegał w przyszłość starając się przewidzieć jak będzie wyglądało życie gospodarcze po zakończeniu kryzysu.

Po przewie głos zabrał gość honorowy konferencji prof. Ken Schoolland pracownik naukowy Hawai Pacific University. Tytuł jego prelekcji brzmiał „Przyczyny i rozwiązania obecnego kryzysu ekonomicznego” („Causes and Cures for Economic Crisis”).Po każdym z wykładów zgromadzeni goście mieli okazję do zadania pytań, czy skomentowania treści wykładów.

Patronat medialny nad konferencją objęły: miesięcznik „Stosunki Międzynarodowe” oraz dwumiesięcznik ”Polonia Christiana”.

PiotrSkarga

Filmowe relacje z niektórych wystąpień można obejrzeć na portalu You Tube:

http://www.youtube.com/watch?v=fhKwIg1WPyY
http://www.youtube.com/watch?v=ibFkWe97lC0
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.