Etyczny wymiar biznesu według Romana Kluski

2011-12-12 00:00:00
Etyczny wymiar biznesu według Romana Kluski

Praca zorganizowana w sposób etyczny jako główny czynnik sukcesu została zastąpiona przez relacje z władzą – mówił Roman Kluska podczas VIII Pielgrzymki Pracodawców i Przedsiębiorców do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. 

Znany polski przedsiębiorca, założyciel firmy Optimus prezentował w niedzielę 4 grudnia w krakowskim sanktuarium swoje spostrzeżenia dotyczące roli etyki w prowadzeniu biznesu. Najpierw przybliżył kulisy powstawania swojej firmy i zasady, jakimi starał się w pracy kierować: - Miałem to szczęście, że na początku lat 90. w moje, rodzącej się branży istniał przez pewien czas prawdziwy wolny rynek. Zakładając wówczas firmę, zrozumiałem, że ponieważ wszystkich obowiązują takie same, proste regulacje, jedyną drogą do sukcesu jest dobra, najlepsza oferta (…) Budowanie etycznej firmy oparłem na zasadzie „zespół zawsze równa do najsłabszego”, a więc szef musi zawsze ciężko pracować i nie odstawać od innych, w myśl powiedzenia „ryba zawsze psuje się od góry” - podkreślał. 
 
Roman Kluska mówił też o konieczności dawania pracownikom najlepszego przykładu, jaki jest się w stanie zaprezentować swoją postawą: kiedy ja szanowałem każdą kartę papieru w firmie, tak pracownicy musieli robić to samo. Na firmę nie można podnieść ręki.
 
Zdaniem przedsiębiorcy, firma oparta na etyce nie ma bariery i jest sprawniejsza. Proste zasady, wolny rynek i uczciwe traktowanie swoich obowiązków w polskiej rzeczywistości, wraz z rozrostem biurokracji i ustawodawstwa, uległy degeneracji. Obecnie w Polsce o sukcesie firmy zaczyna decydować decyzja urzędnika. Praca zorganizowana w sposób etyczny jako główny czynnik sukcesu została zastąpiona przez relację z władzą. - - Jak masz dobre relacje z władzą – dostaniesz pozytywne decyzje. Jest to przyczyna polskiego problemu – mówił autor sukcesu „Optimusa”.
 
Kluska zauważył również, że o problemie barier biurokratycznych i etatyzmu pisał również błogosławiony Jan Paweł II w książce „Pamięć i tożsamość”. Ostrzegając nas, Ojciec Święty pisał, że jeśli ludzie będą tworzyć prawo, chcąc uregulować wszystko, próbując przy tym w roli sędziego każdej sprawy zastąpić Boga, to wkrótce pod piękną nazwą „demokracja” wytworzy się kolejny system totalitarny.
 
 
Nagranie z wystąpieniem Romana Kluski można obejrzeć na portalu PAFERE.org
 
 
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.