Europarlament: lewica forsuje nową dyrektywę antydyskryminacyjną
2009-04-02 00:00:00
Pod pretekstem walki z dyskryminacją Parlament Europejski dąży do narzucenia agresywnej laickiej aksjologii m.in. instytucjom kościelnym i katolickim – informuje „Nasz Dziennik”. Wczoraj eurodeputowani dyskutowali nad projektem zaproponowanej przez Komisję Europejską dyrektywy o równym traktowaniu poza miejscem pracy bez względu na religię, światopogląd, niepełnosprawność, wiek czy orientację seksualną. Europejska lewica chce wprowadzić w całej Unii prawo „zakazujące dyskryminacji homoseksualistów” – donosi z kolei „Rzeczpospolita”.
Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) zaproponowała poprawkę, która w opinii prawników może stać się pierwszym krokiem do narzucenia Kościołowi katolickiemu władzy świeckiej Unii Europejskiej w obrębie państw członkowskich Wspólnoty – czytamy w „Naszym Dzienniku”.
Artykuł 3 pkt 3 projektu dyrektywy stanowi, że "[prawo] krajów członkowskich może prowadzić do różnic w traktowaniu, jeżeli chodzi o dostęp do instytucji edukacyjnych opartych na religii lub wierzeniach". W punkcie 4 tegoż artykułu czytamy, iż celem dyrektywy jest "zapewnienie świeckiej natury Państwa, instytucji państwowych". Ma to dotyczyć też "statusu i działalności Kościołów oraz innych organizacji opartych na religii lub wierzeniach".
Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych zaproponowała, aby dodać do powyższych zapisów poprawkę o treści: „Jeżeli działalność Kościołów oparta na religii lub wierzeniach podlega kompetencjom UE, zapis o niedyskryminacji powinien być dla nich obowiązujący". Jeżeli poprawka ta zostanie przegłosowana, w praktyce będzie to oznaczało, że zostanie stworzona "furtka" do wymuszania na instytucjach związanych z Kościołem respektowania patologicznych rozporządzeń uznanych przez UE za obligatoryjne, np. jeżeli katolicki dom opieki odmówi przyjęcia pary homoseksualnej, będzie mógł zostać pozwany przed unijne instytucje sądownicze – czytamy w „Naszym Dzienniku”.
„Rzeczpospolita” przypomina, że według unijnego prawa obywatele krajów UE są chronieni obecnie przed dyskryminacją w miejscu pracy. Lewicowi eurodeputowani uważają, że to nie wystarcza, i chcą objąć tymi przepisami niemal każde miejsce ludzkiej aktywności. Szkoły, szpitale, placówki handlowe. Uważają również, że większą ochroną trzeba objąć homoseksualistów.
Największe wątpliwości wzbudza jednak to, że Unia rości sobie prawo do narzucania podobnych rozwiązań państwom członkowskim. Do tej pory w przepisach dotyczących dyskryminacji znajdowały się gwarancje dla niezależności prawa krajowego w dziedzinie prawa rodzinnego, adopcyjnego czy szkolnictwa religijnego – czytamy w „Rz”.
– Projekt nowej dyrektywy te gwarancje znosi. I w taki sposób mogą nam zostać narzucone rozwiązania sprzeczne z naszym systemem wartości – powiedział „Rz” eurodeputowany Konrad Szymański (PiS).
Głosowanie w Parlamencie Europejskim nad dyrektywą antydyskryminacyjną odbędzie się dziś. Według „Rz” wszystko wskazuje na to, że unijna lewica dysponuje większością wystarczającą do zaaprobowania dyrektywy. Ostateczna decyzja będzie jednak należała do państw członkowskich.
Źródło: Nasz Dziennik, Rzeczpospolita
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.