Europarlament poparł dyrektywę uderzającą w wolność Kościoła
2009-04-03 00:00:00
Parlament Europejski przewagą 83 głosów poparł projekt dyrektywy, której oficjalnym celem jest zapobieganie i zapewnienie ochrony przed rzekomą dyskryminacją ze względu na religię, światopogląd, niepełnosprawność, wiek czy orientację seksualną, w rzeczywistości jednak uderza w wolność Kościoła katolickiego – donosi „Nasz Dziennik”.
Gazeta zaznacza, że w ocenie prawników, dyrektywa może stać się pierwszym krokiem do narzucenia Kościołowi katolickiemu władzy świeckiej Unii Europejskiej w obrębie państw członkowskich Wspólnoty.
Wniosek o odrzucenie dyrektywy w całości poparło 273 posłów, przeciw było 356, 19 się wstrzymało. W ostatecznym głosowaniu nad raportem w tej sprawie, 363 europosłów opowiedziało się za, 226 przeciw, 64 wstrzymało się od głosu. Poprawki były przyjmowane podobną większością. Jest to równoznaczne z podziałem Parlamentu Europejskiego w tej sprawie, co daje nadzieję na przeciągnięcie w czasie procedury, w najlepszym zaś wypadku - na odrzucenie projektu dyrektywy przez Radę UE – czytamy w „Naszym Dzienniku”.
Za uchwaleniem dyrektywy głosowało 12 polskich eurodeputowanych, głównie socjalistów i liberałów: Grażyna Staniszewska, Marek Aleksander Czarnecki, Janusz Onyszkiewicz, Paweł Piskorski, Andrzej Wielowieyski (Grupa Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy); Genowefa Grabowska, Bogusław Liberadzki, Adam Gierek, Józef Pinior, Dariusz Rosati, Jan Andrzej Szejna (Grupa Socjalistyczna) oraz Mieczysław Janowski (Grupa Unii na rzecz Europy Narodów).
W kolejnym etapie projektem dyrektywy zajmie się Rada UE, od której decyzji zależy przyjęcie zapisów. – Będzie to trwało bardzo długo, ponieważ wśród państw członkowskich istnieje bardzo duży podział, tymczasem Rada musi przyjąć projekt jednogłośnie, a więc złożenie kompromisu w tej sprawie będzie naprawdę bardzo trudne, być może nawet w ogóle niemożliwe – stwierdził w rozmowie z „NDz" eurodeputowany PiS/UEN Konrad Szymański.
Wszystko zatem wskazuje na to, że projekt ten w ostateczności zostanie odrzucony. - Należy oczekiwać także od Polski aktywnej postawy w zakresie przywracania ograniczeń w dyrektywie, a jeśli się nie powiedzie - głosowania przeciw całości – podkreślił Szymański. Jego zdaniem, wszystko to nie zmienia jednak faktu, że parlament się ośmiesza, proponując rozwiązania, jakie są zawarte w tym sprawozdaniu.
Źródło: Nasz Dziennik
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.