Europarlamentarzyści wspierają obrońców życia na Litwie
2008-06-04 00:00:00
Česlovas Jursenas, przewodniczący Sejmu Republiki Litewskiej otrzymał list 100 posłów do Parlamentu Europejskiego, którzy zwracają uwagę, że wzmocnienie ochrony życia nienarodzonych nie jest sprzeczne z prawem Unii Europejskiej. Posłowie „z uznaniem przyglądają się wysiłkom parlamentarzystów litewskich, których troską jest lepsza ochrona dziecka przed narodzeniem” – informuje KAI.
„Prawo europejskie, ani zobowiązania polityczne wynikające z integracji europejskiej nie stoją w sprzeczności z działaniami legislacyjnymi, których celem jest lepsza ochrona prawna dzieci nienarodzonych.” – czytamy w liście przygotowanym z polsko-litewskiej inicjatywy posła PiS do PE Konrada Szymańskiego oraz Vytautasa Landsbergisa, pierwszego prezydenta Litwy, a dziś konserwatywnego posła z Wilna.
Pod „Listem stu” znajdziemy podpisy parlamentarzystów z 19 krajów Unii Europejskiej należących do 4 grup politycznych (EPP, UEN, IND/DEM, ALDE) i niezrzeszonych. Najliczniej prezentowani są chadecy z EPP (53) i konserwatyści z UEN (35), gdzie zasiadają posłowie PiS. Pod listem podpisali się najliczniej posłowie delegacji polskiej (38), włoskiej (15) i niemieckiej (10).
„Listem tym chcemy sprostować nieporozumienia, jakie za sprawą zwolenników aborcji pojawiły się ostatnio na Litwie. Planowane zmiany w zakresie ochrony prawnej życia dzieci nienarodzonych nie są sprzeczne z prawem Unii Europejskiej jak również ze zobowiązaniami politycznymi wynikającymi z członkostwa Litwy w UE.” – mówi KAI Konrad Szymański, inicjator listu.
Inicjatywa deputowanych do Parlamentu Europejskiego związana jest z pracami w Parlamencie Litewskim nad nową ustawą o ochronie życia poczętego. W grudniu 2007 roku parlament litewski w pierwszym czytaniu zaaprobował nową ustawę, która ma zastąpić dotychczas obowiązujące przepisy w tym zakresie pochodzące jeszcze z czasów sowieckich. Dotychczas obowiązujące prawo pozwala z dowolnego powodu zabić dziecko do 12. tygodnia.
Jak informuje „Rzeczpospolita” nowa ustawa została przygotowana na wzór analogicznych polskich przepisów. Podobnie jak w Polsce, litewski projekt przewiduje kilka wyjątków od zakazu „przerywania ciąży”, m.in. jeżeli ciąża zagraża życiu i zdrowiu matki albo jeśli jest następstwem gwałtu. Jeżeli zostanie ostatecznie przyjęta, Litwa będzie czwartym państwem unijnym, po Polsce, Irlandii i Malcie, które wprowadzi zakaz aborcji.
Źródło: KAI/ Rzeczpospolita
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.