Europejczycy uciekają z Europy

2011-12-29 00:00:00
Europejczycy uciekają z Europy

Brytyjska gazeta, która zebrała informacje z urzędów konsularnych i przeprowadziła ankietę wśród potencjalnych emigrantów, nie ukrywa zaskoczenia kierunkiem tras migracji: z Lizbony do Luanda, z Dublina do Perth, z Barcelony do Buenos Aires. 
 
Tylko w tym roku 2,5 tys. obywateli greckich wyjechało do Australii. Wyjazdem do tego kraju zainteresowanych jest aż 40 tys. Greków. Główny Urząd Statystyczny w Irlandi przewiduje, że do końca roku Zieloną Wyspę opuści w sumie 59 tys. osób, udających się głównie do Australii. Część Irlandczyków tradycyjnie wyjedzie do Stanów Zjednoczonych. 
 
Wg danych portugalskich, około 10 tys. osób wyjechało do bogatej w złoża ropy naftowej Angoli. W dniu 31 października b.r. w konsulatach w Luandzie i Benguela było zarejestrowanych ponad 97 tys. Portugalczyków. To prawie dwa razy więcej niż w 2005 roku.
 
Mieszkańcy Portugalii chętnie wyjeżdżają także do innych byłych kolonii, takich jak Mozambik czy Brazylia. Według brazylijskich danych, liczba cudzoziemców legalnie mieszkających w tym kraju wzrosła do 1,47 mln w czerwcu. To o ponad 50 proc. więcej niż było ich w grudniu zeszłego roku (ponad 961 tys.). Nie wszyscy imigranci są Europejczykami. Sama jednak wspólnota portugalska powiększyła się z 276 tys. w 2010 do prawie 330 tys. osób.
 
Eksperci przewidują, że duża fala emigrantów portugalskich w najbliższym czasie opuści kraj, w którym sytuacja ekonomiczna drastycznie się pogarsza. Premier Portugalii, Pedro Passos Coelho podczas wizyty w Angoli dosłownie błagał inwestorów, by zechcieli robić interesy w jego kraju. 36 lat po zakończeniu portugalskich rządów kolonialnych w Angoli, premier tego państwa – jak na ironię – wspaniałomyślnie wyraził „chęć pomocy” Portugalczykom, zmagającym się z kryzysem ekonomicznym. Obywatele Portugalii chętnie wyjeżdżają do tego afrykańskiego państwa, chociaż  życie w nim wcale nie jest łatwe. Angolczycy średnio żyją zaledwie 39 lat i muszą zmagać się z dużą przestępczością. 
 
W Irlandii, gdzie bezrobotni stanowią 14,5 proc. populacji emigracja rośnie od 2008 r., kiedy upadł amerykański bank Lehman Brothers i pękła bańka spekulacyjna na irlandzkim rynku mieszkaniowym. Tylko do kwietnia tego roku z kraju wyjechało ponad 40 tys. obywateli. Rok wcześniej Irlandię opuściło 27 tys. osób. Większość osób udała się do Australii. Eksperci obawiają się, że w związku z podwyżką podatków dodatkowe 75 tys. Irlandczyków wyemigruje w 2012 r. 
 
Chętnie do Australii wyjeżdżają wykwalifikowani Grecy. Wg danych Banku Światowego, w roku 2000 kraj opuściło blisko 5 tys. lekarzy, co oznacza, że Grecja straciła prawie 10 proc. personelu medycznego. Ich miejsce zajęli lekarze z Albanii, Bułgarii, Rumunii i Gruzji. 
 
 
Źródło: The Guardian, AS.
 
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.