Europejska ”Roe kontra Wade”?

2009-07-15 00:00:00
Europejska ”Roe kontra Wade”?

W rozpatrywanej obecnie przez Wielką Izbę Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu sprawie trzech kobiet, skarżących się na irlandzkie prawo antyaborcyjne, stawką jest ochrona życia nienarodzonych na całym kontynencie – uważają adwokaci z organizacji pro-lfe.

Roger Kiska, adwokat z Alliance Defense Fund – organizacji, która w procesie zwanym "ABC przeciwko Irlandii" broni konstytucyjnych przepisów państwa – uważa, że spór może stać się europejską wersją słynnej amerykańskiej sprawy sądowej "Roe kontra Wade", która zalegalizowała aborcję w USA.

Sprawa nabrała wyjątkowej wagi od kiedy tydzień temu Trybunał dopuścił jej rozpatrywanie przez Wielką Izbę, organ zajmujący się sporami sądowymi o międzynarodowym znaczeniu. Decyzje Izby są wiążące dla niższych sądowych instancji i państw członków. Zdaniem adwokatów orzeczenie w tej spraw będzie miało wpływ na kształt prawa, dotyczącego ochrony nienarodzonych dzieci w całej Europie.

W 2007 roku trzy zwolenniczki aborcji złożyły skargę do Trybunału, twierdząc, że przepisy irlandzkiej konstytucji, stojące na straży życia poczętego, naraziły na szwank ich "zdrowie i kondycję", gdyż aby dokonać aborcji, musiały wyjechać zagranicę, do Wielkiej Brytanii. Zdaniem skarżących, wiązało się to "ogromnymi ciężarami fizycznymi, emocjonalnymi i finansowymi". Każda z nich twierdzi także, że z powodu "opóźnień i uciążliwości" musiała dokonać tzw. późnej aborcji

Kobiety, które w sądzie posługują się pseudonimami A, B i C, przed Trybunałem reprezentuje Irlandzkie Towarzystwo Planowania Rodziny.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.