Europejski Trybunał zajmie się sprawą adopcji dziecka przez lesbijkę z Francji

2011-04-11 00:00:00
Europejski Trybunał zajmie się sprawą adopcji dziecka przez lesbijkę z Francji


Europejski Trybunał Sprawiedliwości zgodził się rozpatrzyć sprawę pary lesbijskiej. Kobiety zaskarżyły francuskie władze, które nie zgodziły się na adopcję dziecka poczętego metodą in vitro przez jedną z nich.

Po raz pierwszy z wnioskiem do Trybunału para francuskich lesbijek wystąpiła w czerwcu 2007 r. Kobiety skarżyły się, że prawo francuskie nie pozwala na adopcję dziecka przez pary osób tej samej płci, pozostające w legalnym związku.

Skarżące, Valerie Gas i Natalie Dubois twierdziły, że władze francuskie nie zgodziły się na zaadoptowanie dziecka Dubois przez jej partnerkę Gas. Zdaniem kobiet, ta decyzja naruszyła ich „prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego”. Jest także przejawem dyskryminacji ze względu na „orientację seksualną”.

Obie kobiety mieszkają razem od 1989 roku. Dubois urodziła dziecko w 2000 r. w wyniku zapłodnienia pozaustrojowego.

Kobiety powołują się na artykuł 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, gwarantujący poszanowanie prawa do „życia rodzinnego".

Jednak artykuł 365 francuskiego kodeksu cywilnego stanowi, że adopcja dziecka partnera jest dopuszczalna tylko wtedy, gdy para pozostaje w związku małżeńskim. Francuskie prawo nie zezwala na zawieranie małżeństw osobom tej samej płci.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości zgodził się przyjąć sprawę do rozpatrzenia, twierdząc, że „dotyczy ona ważnych kwestii prawnych". Podczas wstępnego przesłuchania, sędziowie orzekli, że pojęcie „rodziny" sformułowane w artykule 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, „nie jest ograniczone wyłącznie do związków opartych na małżeństwie i może obejmować inne de facto więzi «rodzinne»”.

Trybunał podkreślił również, że „orientacja seksualna" dot. sfery osobistej, która jest chroniona w artykule 8 Konwencji.

Francuski rząd zaprzeczył, jakoby kobiety były dyskryminowane ze względu na „orientację seksualną", twierdząc, że w ramach obowiązującego prawa niezamężne pary przeciwnej płci, podlegają tym samym ograniczeniom.

Rząd uznał, że decyzja o odmowie adopcji dziecka przez partnerkę ze związku homoseksualnego, była legalna. Władze przede wszystkim kierowały się dobrem dziecka a nie „orientacją seksualną”.

Gregor Puppinck, szef Europejskiego Centrum Prawa i Sprawiedliwości (ECLJ), który interweniuje w sprawie, powiedział, że jest oczywiste, że nie ma czegoś takiego jak prawo do adopcji dzieci przez partnerów tej samej płci.

ECLJ wezwał Trybunał Praw Człowieka do „okazania powściągliwości w sprawach ideologicznych" i do przestrzegania prawa państw do „stanowienia ustaw, zgodnych z własnymi potrzebami społecznymi i wartościami".

Organizacja ostrzegła, że stwierdzenie „dyskryminacja pośrednia" będzie „niczym innym, jak nowym krokiem w kierunku zniszczenia zachodniego modelu rodziny w wymiarze prawnym, społecznym i naturalnym".

Szef ECLJ zwrócił uwagę, że „nie przypadkiem” sprawą Gas i Dubois są zainteresowane wszystkie większe europejskie organizacja homoseksualne. – Jesteśmy świadkami ostatniego - w długiej serii prób - ataku na wspólne dziedzictwo Europy, którego celem jest wprowadzenie nowych antropologicznych, moralnych i społecznych poglądów – stwierdził Puppinck.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS

Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.