Feministki chcą zdobyć kolejny przyczółek na drodze rewolucji obyczajowej

2012-03-01 00:00:00
Feministki chcą zdobyć kolejny przyczółek na drodze rewolucji obyczajowej

Wikipedia stała się kolejną areną, na której feministki prowadzą swój bój. Domagają się feminizacji nazw zawodów. Lewacka propaganda znów w natarciu.

Fundacja Feministyczna Feminoteka wzywa do odmaskulizowania nazw zawodów, w ten trend wpisała się ostatnio minister Joanna Mucha, zwracając się do prowadzącego, w jednym z programów publicystycznych, by zwracał się do nie per "ministra".
 
Zaowocować może to powstaniem różnych językowych dziwactw, z częścią zawodów nie będzie tak łatwo. - Byłyśmy zaskoczone tak gorącą dyskusją - mówi jedna z feministek która opowiada się za tym, by każdy zawód miał swoją żeńską formę, nie wyłączając chirurga, czyli chirurżki, bądź też chirurgii(sic!).
 
Sprawą zainteresowała się "Rzeczpospolita", dla której sprawę komentuje dr Katarzyna Kłosińska, językoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego. - Tworzenie nazw żeńskich od nazw męskich jest użyteczne z punktu widzenia języka, ponieważ ułatwia życie. Dużo jaśniejsze jest przecież zdanie "fizyk kocha chemiczkę" niż "fizyk kocha chemik". Jeżeli jednak tworzymy formy żeńskie, to róbmy to poprawnie - ministerka, a nie ministra. To ostatnie słowo jest potworkiem językowym i nie ma prawa istnieć .
 
Interesującą stroną tej kampanii, jest fakt, że za koronny przykład tego męskiego imperializmu językowego Wikipedii uważane jest określenie "prostytutka", jako "jedyna nazwa zawodu, która w biogramach polskiej Wikipedii może być użyta w formie żeńskiej". Jak zatem w kontekście tego przykładu wygląda zachwyt środowisk feministycznych nad filmem, którego bohaterkami są sponsorowane studentki, sprzedające swoje ciało?
 
Zdaniem dr. Pawła Jochyma, fizyka z PAN, współzałożyciela polskiej Wikipedii, jej twórcy to zmaskulinizowane środowisko. Twierdzi też, że nie poprawiałby na profilu Marii Curie-Skłodowskiej "fizyczki" na "fizyk", ale już w wypadku "chirurżki" sprawa nie jest dla niego tak jasna.


Źródło: rp.pl
luk
 
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.