Fenomen zakonów rycerskich

2009-11-04 00:00:00
Fenomen zakonów rycerskich

„Fenomen zakonów rycerskich” oraz „Templariusze: reguła, historia, proces legenda” – to tematy wykładu wygłoszonego przez dr Mariana Małeckiego w ramach Akademii Niepoprawnej Politycznie, we wtorkowy wieczór w siedzibie Stowarzyszenia im. Ks. Piotra Skargi w Krakowie. Pracownik naukowy Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego zabrał słuchaczy w pasjonującą podróż do Ziemi Świętej, ubogacając swoją prelekcję pokazem zdjęć wykonanych osobiście w miejscach wydarzeń, o których opowiadał.

Stawiając na początku pytanie: „Po co w ogóle wyprawy krzyżowe były potrzebne Europie, czy światu?”, dr Małecki stwierdził, że ówczesna Europa znalazła się w swoistych kleszczach świata islamu. – Te naciski islamu były tak daleko idące, że liczono się realnie z możliwością zawładnięcia Europą przez muzułmanów – zaznaczył prelegent. Przypomniał, że na zachodzie, na Półwyspie Iberyjskim panowała dynastia Almorawidów, a na wschodzie Turcy Seldżuccy.

– Używając terminologii wojskowej można powiedzieć, że wyprawy krzyżowe były rodzajem desantu wojska chrześcijan, krzyżowców, którzy na innym terenie postanowili walczyć w obronie krzyża, w obronie swoich wartości – podkreślił dr Małecki. – Na pytanie: co by było gdyby nie było krucjat daje odpowiedź wiek XIV, XV i następne – dodał prelegent przypominając, że w tym czasie duża część Europy znalazła się pod jarzmem tureckim.

Dr Małecki podkreślił, że krucjaty odmieniły Europę. Zauważył, że w czasie poprzedzającym wyprawy krzyżowe Europa była jeszcze bardzo barbarzyńska. To czasy wojowników, wikingów, Normanów. – W XI wieku jest jeszcze bardzo daleko do tego, aby ideał rycerski mógł zostać osiągnięty – zaznaczył prelegent. – Mamy do czynienia z grupą wojowników, z grupą ludzi, którzy dopiero co byli chrystianizowani – przypomniał. Wobec tego okrucieństwa, eskalacji przemocy do jakiej wówczas dochodziło w barbarzyńskich jeszcze społeczeństwach, musiała się pojawić organizacja bądź instytucja, która zechciałaby w jakiś sposób walczyć z tymi ludźmi o inne ideały, o inne cele. Zmienić tych ludzi; zmienić ich sposób myślenia i zmienić mentalność. – Taką organizacją, siłą rzeczy, był Kościół – podkreślił dr Małecki.

Ideał rycerza pojawił się dzięki krucjatom, a decydująca w tym procesie była działalność zakonów rycerskich. Przedstawiając fenomen zakonów rycerskich – cel ich powstania, ideę działalności dr Małecki skupił się przede wszystkim na przykładzie templariuszy i joannitów.

Prelegent wzbogacił swoje wykłady pokazem zdjęć, dzięki temu słuchacze mieli możliwość być niejako na miejscach wydarzeń sprzed kilkuset lat. Mogli – jak to określił, jeden ze słuchaczy – odczuwać wręcz żar pustyni, mimo, że na zewnątrz temperatura spadła już do -3 stopni Celsjusza.

Tydzień wcześniej swój wykład otwierający cykl „Krzyżowcy –Wojsko Chrystusa. Prawdziwa historia krucjat” wygłosił prof. Grzegorz Kucharczyk.

PiotrSkarga.pl
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.