Fenomen zakonów rycerskich

2009-11-04 00:00:00
Fenomen zakonów rycerskich

„Fenomen zakonów rycerskich” oraz „Templariusze: reguła, historia, proces legenda” – to tematy wykładu wygłoszonego przez dr Mariana Małeckiego w ramach Akademii Niepoprawnej Politycznie, we wtorkowy wieczór w siedzibie Stowarzyszenia im. Ks. Piotra Skargi w Krakowie. Pracownik naukowy Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego zabrał słuchaczy w pasjonującą podróż do Ziemi Świętej, ubogacając swoją prelekcję pokazem zdjęć wykonanych osobiście w miejscach wydarzeń, o których opowiadał.

Stawiając na początku pytanie: „Po co w ogóle wyprawy krzyżowe były potrzebne Europie, czy światu?”, dr Małecki stwierdził, że ówczesna Europa znalazła się w swoistych kleszczach świata islamu. – Te naciski islamu były tak daleko idące, że liczono się realnie z możliwością zawładnięcia Europą przez muzułmanów – zaznaczył prelegent. Przypomniał, że na zachodzie, na Półwyspie Iberyjskim panowała dynastia Almorawidów, a na wschodzie Turcy Seldżuccy.

– Używając terminologii wojskowej można powiedzieć, że wyprawy krzyżowe były rodzajem desantu wojska chrześcijan, krzyżowców, którzy na innym terenie postanowili walczyć w obronie krzyża, w obronie swoich wartości – podkreślił dr Małecki. – Na pytanie: co by było gdyby nie było krucjat daje odpowiedź wiek XIV, XV i następne – dodał prelegent przypominając, że w tym czasie duża część Europy znalazła się pod jarzmem tureckim.

Dr Małecki podkreślił, że krucjaty odmieniły Europę. Zauważył, że w czasie poprzedzającym wyprawy krzyżowe Europa była jeszcze bardzo barbarzyńska. To czasy wojowników, wikingów, Normanów. – W XI wieku jest jeszcze bardzo daleko do tego, aby ideał rycerski mógł zostać osiągnięty – zaznaczył prelegent. – Mamy do czynienia z grupą wojowników, z grupą ludzi, którzy dopiero co byli chrystianizowani – przypomniał. Wobec tego okrucieństwa, eskalacji przemocy do jakiej wówczas dochodziło w barbarzyńskich jeszcze społeczeństwach, musiała się pojawić organizacja bądź instytucja, która zechciałaby w jakiś sposób walczyć z tymi ludźmi o inne ideały, o inne cele. Zmienić tych ludzi; zmienić ich sposób myślenia i zmienić mentalność. – Taką organizacją, siłą rzeczy, był Kościół – podkreślił dr Małecki.

Ideał rycerza pojawił się dzięki krucjatom, a decydująca w tym procesie była działalność zakonów rycerskich. Przedstawiając fenomen zakonów rycerskich – cel ich powstania, ideę działalności dr Małecki skupił się przede wszystkim na przykładzie templariuszy i joannitów.

Prelegent wzbogacił swoje wykłady pokazem zdjęć, dzięki temu słuchacze mieli możliwość być niejako na miejscach wydarzeń sprzed kilkuset lat. Mogli – jak to określił, jeden ze słuchaczy – odczuwać wręcz żar pustyni, mimo, że na zewnątrz temperatura spadła już do -3 stopni Celsjusza.

Tydzień wcześniej swój wykład otwierający cykl „Krzyżowcy –Wojsko Chrystusa. Prawdziwa historia krucjat” wygłosił prof. Grzegorz Kucharczyk.

PiotrSkarga.pl
Zamęt społeczny, manipulacje ludzkimi umysłami i przedkładanie obcych interesów ponad dobro Ojczyzny, połączone z eskalacją napięcia wewnątrz narodu, zawsze prowadzą do tragedii i upadków. W trudnych czasach trzeciej dekady XXI wieku odwołajmy się do św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. O tym wyjątkowym duchownym opowie Dorota Niedźwiecka na spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Gorzowie Wielkopolskim...
To będzie prelekcja niezwykle ciekawa, dotykająca najważniejszego wydarzenia politycznego najbliższych tygodni - wyborów do Parlamentu Europejskiego. Naszym gościem w warszawskim „Klubie” będzie dr hab. prof. KUL Mieczysław Ryba. Temat spotkania to „Wybory do Parlamentu Europejskiego: podległość czy suwerenność Polski?". Wstęp wolny!
Od antypedagogiki do antyedukacji - czy w tym kierunku musi zmierzać polski system edukacyjny? Jakie są alternatywy? To pytania ważne nie tylko dla tych, którzy mają dzieci w wieku szkolnym. To dyskusja pokoleniowa, traktująca o przyszłości naszego kraju - bo, jak prawił kanclerz Zamoyski, „takie będą rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie”. Do tej dyskusji zapraszamy w ramach najbliższego spotkania naszego „Klubu” w Opolu.
W niedzielę 12 maja w dwóch miejscowościach obwodu lwowskiego – w Pnikucie i w Krukienicach – będzie można wysłuchać prelekcji o św. Szarbelu i ucałować relikwie maronickiego zakonnika, którego kanonizacji dokonał 9 października 1977 roku papież Paweł VI. O libańskim duchownym i świętym opowie działacz pro life i obrońca wartości katolickich Jacek Kotula z Podkarpacia. Niedzielne prelekcje to pierwsze spotkania przygotowane przez Klub „Polonia Christiana” na Ukrainie.
Jacek Kotula wraz z Klubem "Polonia Christiana" zapraszają na kolejny fascynujący cykl spotkań, poświęconych życiu i cudom świętego Szarbela Machlufa, zmarłego w Wigilię 1898 roku duchownego maronickiego, mnicha i pustelnika, świętego Kościoła Katolickiego. Już wkrótce opowie o nim w Iwoniczu Zdroju, Rymanowie Zdroju i Babicy koło Rzeszowa.