Umowa międzyrządowa ma swoje wady, ale skoro nie jest możliwa zmiana traktatu UE, a to okazało się niemożliwe, to musimy wybrać tego typu współpracę na mocy umowy międzyrządowej – powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. Wyjaśnił, że nową umowę zawrze 23 państw, "17 państw strefy euro oraz 6 spoza niej", które zgodziły się na propozycje tzw. nowego paktu fiskalnego. Nie będzie wśród nich Wielkiej Brytanii, Szwecji i Czech.
Pakt fiskalny mówi o wdrożeniu nowych zasad dyscypliny finansów publicznych, w tym wprowadzeniu automatycznych sankcji za łamanie dyscypliny budżetowej dla krajów łamiących limity deficytu i długu publicznego. Kraje które podpisały umowę będą również zobligowane wpisać do konstytucji tzw. złotą zasadę utrzymywania zrównoważonych budżetów. Na te zmiany naciskał rząd Niemiec . Przepisy mają na celu zapobieżenie powtórki kryzysu zadłużenia, który z Grecji rozprzestrzenił się na kolejne kraje strefy euro.
Największe kontrowersje na szczycie wzbudził pomysł premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona. Zasugerował aby wpisać do Traktatu protokół, który pozwalałby jego państwu wycofać się z pewnych zasad odnoszących się do usług finansowych. Nie byliśmy w stanie tego przyjąć, gdyż jesteśmy zdania, że większość problemów na całym świecie była spowodowana brakiem regulacji w zakresie usług finansowych – powiedział prezydent Francji Nicolas Sarkozy.
Inwestorów nie satysfakcjonują wyniki pierwszego dnia szczytu UE. Indeksy na giełdach w całej Europie rozpoczęły dzień od spadków.
Źródło: TVP.info, Niezalezna.pl
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy