Filipiny: episkopat żąda zakazu reklamowania prezerwatyw

2010-03-04 00:00:00

Episkopat Filipin żąda zakazu reklamowania prezerwatyw, podkreślając zagrożenia jakie tego typu propaganda niesie dla moralności młodzieży. Od 13 lutego władze tego kraju pod hasłem walki z AIDS prowadzą akcję rozdawania prezerwatyw w najuboższych dzielnicach miast.

W oświadczeniu podpisanym przez przewodniczącego episkopatu, bpa Nereo Odchimara podkreślono, że przemysł produkujący prezerwatywy jest niezwykle potężny materialnie i pragnie w tej chwili zdobyć rynek nastolatków, za cenę moralności i życia rodzinnego.

„Należy zakazać reklamowania prezerwatyw w telewizji, radiu, filmach, gazetach, magazynach oraz miejscach publicznych. Znieczulają one bowiem delikatne sumienie młodzieży oraz osłabiają ich siłę charakteru, niezbędną do podejmowania w przyszłości obowiązków rodzicielskich” – czytamy w komunikacie episkopatu.

Bp Odchimara kwestionuje promowanie używania prezerwatyw do walki z rosnącą liczbą zakażeń wirusem HIV. Jego zdaniem powinien być na nich umieszczony napis przestrzegający, że prezerwatywy mogą być zawodne i nie zapewnią ochrony przed AIDS czy też chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Przewodniczący episkopatu wskazuje, że czymś głęboko niesprawiedliwym jest wykorzystywanie przez rząd podatków społeczności katolickiej na cele sprzeczne z jej wiarą. Energię władz należy skierować raczej na walkę z chorobami dotykającymi co roku miliony mieszkańców kraju takie jak biegunka, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, gruźlica, rak, nadciśnienie i grypa.

Dane z Ministerstwa Zdrowia od 1984 r. do grudnia 2009 wykazały łącznie 4400 przypadków zakażenia HIV/AIDS.

Źródło: KAI
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.