Filipiny: episkopat zerwał rozmowy z prezydentem

2011-05-12 00:00:00
Filipiny: episkopat zerwał rozmowy z prezydentem


Filipiński episkopat ostatecznie zerwał rozmowy z prezydentem Benigno Aquino w sprawie jego polityki demograficznej – donosi Radio Watykańskie. Prezydent dąży do ograniczania przyrostu naturalnego metodami chińskimi, polegającymi na karaniu za nadliczbowe dzieci, ukrywa jednak prawdziwe zamiary za sloganami o zdrowiu reprodukcyjnym oraz o ograniczaniu śmiertelności kobiet.

Nowe regulacje zmuszą ubogich do aborcji i sterylizacji – podkreślają filipińscy biskupi. Sekretarz generalny episkopatu Filipin oświadczył we wtorek, że z prezydentem biskupi nie mają już o czym rozmawiać. Skupią się teraz natomiast na budowaniu opozycji względem szaleńczych planów prezydenta.

Niektórzy hierarchowie zaznaczają, że za polityką prezydenta Aquino stoją gigantyczne interesy finansowe. Już teraz organizacje międzynarodowe przeznaczyły niemal miliard dolarów na redukcję populacji Filipin.

Źródło: Radio Watykańskie

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.