Filipiny: islamiści terroryzują chrześcijan

2009-04-03 00:00:00

Po ponad roku od zamordowania ks. Reynaldo Jesusa Alboresa Rody sytuacja Kościoła na terenie wikariatu apostolskiego Jolo na Filipinach nie uległa zmianie. Na terenie położonej w południowej części Filipin jednostki kościelnej co raz dochodzi do aktów przemocy ze strony islamskich ekstremistów wobec chrześcijan.

Wikariusz apostolski Jolo bp Angelito Lampon w rozmowie z międzynarodową organizacją pomocy „Kościół w Potrzebie“ (Kirche in Not) powiedział, że chrześcijanie w tym regionie nadal żyją w strachu. Wprawdzie widać oznaki „relatywnego spokoju“, szczególnie na wyspie Tabawan, gdzie zamordowano ks. Rodę, ale wynika to z tego, że stacjonują tam oddziały filipińskiej armii. Hierarcha przypomniał, że niektórzy księża wcześniej nie zgadzali się na wojskową ochronę, gdyż ich zdaniem nie było to zgodne z dawaniem chrześcijańskiego świadectwa, teraz pod presją okoliczności musieli się na to zgodzić.

Bp Lampon zwrócił uwagę, że obecna napięta sytuacja wymusiła ograniczenie działalności Kościoła. Większość ludzi w obawie przed atakami wraca do domów przed zmrokiem, co wpłynęło na działalność duszpasterską i liturgiczną. Śluby, chrzty i pogrzeby odbywają się tylko za dnia.

Cały czas dochodzi do porwań. Jednak, jak podkreśla biskup, dotychczas nie został uprowadzony żaden muzułmanin za którego żądano by okupu. Ponadto dochodzi do zbrojnych ataków. W zeszłym miesiącu w Jolo odpalono w ruchliwym miejscu granaty, które zabiły i raniły wiele osób. Prawie każdej nocy w wielu miejscach ludzie są ewakuowani z miejsc zamieszkania i przenoszeni na bezpieczniejsze tereny. Jednym z miejsc schronienia są pomieszczenia katolickiej szkoły Notre-Dame.

Bp Lampon dostrzega także pozytywne strony obecnej ciężkiej sytuacji: - Jesteśmy zmuszeni traktować swoją wiarę poważnie. [...] Wiara nie jest już tylko rzeczą ograniczającą się do uczęszczania na niedzielną Mszę św. i do odmawiania litanii, czego też potrzebujemy. Jest ona przeżywanym codziennie doświadczeniem spotkania z Bogiem w wydarzeniach naszej codzienności.

Wikariat apostolski Jolo obejmuje południowo-filipińską prowincję Sulu, która składa się z ponad 450 wysp tworzących Archipelag Tawi-tawi. Katolicy stanowią nieco ponad 3 proc. mieszkańców prowincji, z których większość wyznaje islam. Wyspy Jolo i Basilan są terenem działań terrorystycznego ugrupowania islamskiego Abu-Sayyaf. Prawdopodobnie to właśnie jego członkowie zamordowali ks. Rodę. W ostatnich 11 latach był on trzecim kapłanem, który zginął od kul zamachowców w tym regionie.

Zdaniem obserwatorów organizacja Abu Sayyafa jest powiązana z Al-Kaidą Osamy bin Ladena. Oskarża się ją o co najmniej 350 porwań na Jolo i sąsiedniej wyspie Basilan. Organizacja powstała w latach 90 XX wieku, jej celem jest zbrojne ustanowienie państwa islamskiego na południu Filipin.

Źródło: KAI
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...