Filipiny: islamiści terroryzują chrześcijan

2009-04-03 00:00:00

Po ponad roku od zamordowania ks. Reynaldo Jesusa Alboresa Rody sytuacja Kościoła na terenie wikariatu apostolskiego Jolo na Filipinach nie uległa zmianie. Na terenie położonej w południowej części Filipin jednostki kościelnej co raz dochodzi do aktów przemocy ze strony islamskich ekstremistów wobec chrześcijan.

Wikariusz apostolski Jolo bp Angelito Lampon w rozmowie z międzynarodową organizacją pomocy „Kościół w Potrzebie“ (Kirche in Not) powiedział, że chrześcijanie w tym regionie nadal żyją w strachu. Wprawdzie widać oznaki „relatywnego spokoju“, szczególnie na wyspie Tabawan, gdzie zamordowano ks. Rodę, ale wynika to z tego, że stacjonują tam oddziały filipińskiej armii. Hierarcha przypomniał, że niektórzy księża wcześniej nie zgadzali się na wojskową ochronę, gdyż ich zdaniem nie było to zgodne z dawaniem chrześcijańskiego świadectwa, teraz pod presją okoliczności musieli się na to zgodzić.

Bp Lampon zwrócił uwagę, że obecna napięta sytuacja wymusiła ograniczenie działalności Kościoła. Większość ludzi w obawie przed atakami wraca do domów przed zmrokiem, co wpłynęło na działalność duszpasterską i liturgiczną. Śluby, chrzty i pogrzeby odbywają się tylko za dnia.

Cały czas dochodzi do porwań. Jednak, jak podkreśla biskup, dotychczas nie został uprowadzony żaden muzułmanin za którego żądano by okupu. Ponadto dochodzi do zbrojnych ataków. W zeszłym miesiącu w Jolo odpalono w ruchliwym miejscu granaty, które zabiły i raniły wiele osób. Prawie każdej nocy w wielu miejscach ludzie są ewakuowani z miejsc zamieszkania i przenoszeni na bezpieczniejsze tereny. Jednym z miejsc schronienia są pomieszczenia katolickiej szkoły Notre-Dame.

Bp Lampon dostrzega także pozytywne strony obecnej ciężkiej sytuacji: - Jesteśmy zmuszeni traktować swoją wiarę poważnie. [...] Wiara nie jest już tylko rzeczą ograniczającą się do uczęszczania na niedzielną Mszę św. i do odmawiania litanii, czego też potrzebujemy. Jest ona przeżywanym codziennie doświadczeniem spotkania z Bogiem w wydarzeniach naszej codzienności.

Wikariat apostolski Jolo obejmuje południowo-filipińską prowincję Sulu, która składa się z ponad 450 wysp tworzących Archipelag Tawi-tawi. Katolicy stanowią nieco ponad 3 proc. mieszkańców prowincji, z których większość wyznaje islam. Wyspy Jolo i Basilan są terenem działań terrorystycznego ugrupowania islamskiego Abu-Sayyaf. Prawdopodobnie to właśnie jego członkowie zamordowali ks. Rodę. W ostatnich 11 latach był on trzecim kapłanem, który zginął od kul zamachowców w tym regionie.

Zdaniem obserwatorów organizacja Abu Sayyafa jest powiązana z Al-Kaidą Osamy bin Ladena. Oskarża się ją o co najmniej 350 porwań na Jolo i sąsiedniej wyspie Basilan. Organizacja powstała w latach 90 XX wieku, jej celem jest zbrojne ustanowienie państwa islamskiego na południu Filipin.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.