Filipiny: kard. Rosales sprzeciwia się udziałowi sodomitów w procesjach majowych

2008-05-06 00:00:00
Filipiny: kard. Rosales sprzeciwia się udziałowi sodomitów w procesjach majowych

Arcybiskup Manili kard. Gaudencio Borbon Rosales sprzeciwił się uczestnictwu homoseksualistów w tradycyjnych procesjach religijnych zwanych "Santacruzan". Odbywające się tam w maju barwne procesje z kwiatami ku czci Maryi Dziewicy organizują wierni niemal wszystkich filipińskich parafii.

W wywiadzie dla radia "Veritas" arcybiskup stolicy Filipin podkreślił, że nie powinno się pozwalać czynnym homoseksualistom na udział w procesjach, gdyż zaprzeczają oni prawdziwej istocie święta. – Nie jestem zły na gejów, ale jestem przeciw temu, co oni tak naprawdę robią – dodał hierarcha.

Agencja Reutera przypomina, że w przeszłości duchowny ostrzegał, iż nie będzie odprawiał nabożeństw w tych parafiach, w których pozwala się homoseksualistom na udział w procesjach.

Danton Remoto, lider jednej z filipińskich organizacji sodomickich, protestując przeciwko stanowisku kardynała zauważył, że uczestnictwo homoseksualistów w procesjach nie ma na celu szydzenia i profanacji Kościoła. – W oczach Boga każdy jest równy. Niektórzy z gejów wydali dużo pieniędzy na stroje, które chcą włożyć podczas procesji. Chcą w niej iść, ponieważ wierzą w Maryję Dziewicę. Potrzebują zrozumienia, a nie potępienia – powiedział działacz.

Procesje "Santacruzan" pierwotnie miały związek z upamiętnieniem historii o odnalezieniu przez św. Helenę relikwii Krzyża. Filipińczycy przejęli formę majowych procesji od meksykańskich Santa Cruz de Mayo. Podczas wielobarwnych i długich procesji, wypełnionych pieśniami maryjnymi, wierni przebierają się w kunsztowne kostiumy, wcielając się z w bohaterów bliblijnych i postaci z historii Filipin. Każda postać ma wyznaczoną rolę i miejsce w procesji. Centralną figurą jest Reyna Elena (Królowa Helena), trzymająca krzyż, i której towarzyszy jej syn, Konstantyn Wielki. Dla kobiety, która jest wybrana do reprezentowania św. Heleny, stanowi to duże wyróżnienie. Mężczyźni biorący udział w pochodzie muszą nosić tradycyjną białą koszulę zwaną "barong tagalog". Procesję poprzedza nowenna sprawowana w lokalnych kościołach.

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.