Floryda: pozew za łamanie wolności religijnej

2010-05-06 00:00:00

Organizacja prawnicza Liberty Counsel (LC) złożyła pozew przeciw władzom okręgu szkolnego Santa Rosa na Florydzie za łamanie prawa uczniów i nauczycieli do wyrażania poglądów religijnych publicznie. Władze okręgu naruszyły I poprawkę do konstytucji.

Wniosek został przygotowany w imieniu dwudziestu osób, w tym nauczycieli, uczniów, byłych uczniów, pozostałego personelu szkolnego oraz rodziców i członków lokalnej wspólnoty. Wszyscy przyznają jednogłośnie, że byli uciszani, cenzurowani, zastraszani lub nękani przez pracowników miejscowego kuratorium, które reagowało w taki sposób pod wpływem nacisków skrajnie liberalnej i ateistycznej American Civil Liberties Union (ACLU).

Władze okręgu szkolnego zgodziły się wydać dekret opracowany przez ACLU. Zgodnie z nim zakazane jest demonstrowanie i wyrażanie przekonań religijnych na terenie szkół podlegających kuratorium np. poprzez organizowanie po lekcjach paneli dyskusyjnych dla dorosłych poświęconych sprawom religijnym, albo też spontaniczną modlitwę uczniów, czy też witanie się przy pomocy zwrotów religijnych.

ACLU nie chce dopuścić do tego, aby uczniowie używali w szkołach określenia „Boże błogosław”. Także nauczyciele nie mogą nic powiedzieć na temat swoich przekonań religijnych, ani nie mogą demonstrować przywiązania do wiary. Rodzice nie mogą szczerze rozmawiać o tych sprawach z nauczycielami, jak również wolontariusze wchodzący na teren szkół nie mogą udzielać żadnych odpowiedzi na pytania dotyczące religii. Jednym słowem wszystko, co wiąże się z religią nie ma racji bytu w szkołach podlegających kuratorium w Santa Rosa. Nawet sami uczniowie nie mogą organizować po godzinach spotkań o charakterze religijnym, jak również nie mają prawa zapraszać na przedstawienia osób duchownych, którzy zgodnie z dekretem nie mogą nawet zasiadać jako osoby prywatne na widowni, „gdyż ich miejsce jest w świątyni”.

Organizacja ACLU zaangażowała się w walkę z obecnością religii w jakiejkolwiek formie w szkołach podlegających kuratorium w Santa Rosa po tym, jak dwóch absolwentów Pace High School poskarżyło się na dyrektora H. Franka Laya, który zezwolił na krótką modlitwę przed apelem.

Kuratorium wystraszyło się pozwu ACLU i zaproponowało ugodę. Zgodziło się wypłacić tej organizacji 200 tys. dol. na pokrycie kosztów sądowych oraz wydać skandaliczny dekret, zakazujący manifestowania religii przez pracowników w szkołach podlegających kuratorium, niezależnie od tego, czy są w nich zatrudnieni, czy też znaleźli się tam prywatnie, biorąc udział w wydarzeniach szkolnych.

Kuratorium także wytoczyło sprawę trzem nauczycielom, obciążając ich grzywnami. Obecnie inni pracownicy szkół obawiają się, że może ich spotkać podobny los. Boją się także utraty pracy.

Istniejący zakaz dotyczy nie tylko organizowania wszelkich imprez o charakterze religijnym, ale także odnosi się np. do omawiania Biblii na lekcjach jako źródła historycznego. Uczniom kończącym szkoły nie wolno w przemówieniach w jakikolwiek sposób odwoływać się do Boga, ani też modlić się.

LC ma nadzieję, że sąd federalny wyda wyrok unieważniający dekret i zobowiąże kuratorium do wypłacenia stosownego odszkodowania za naruszenie konstytucji USA. 

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...