Francja: 40 tys. uczestników marszu w obronie dzieci nienarodzonych

2011-01-24 00:00:00
Francja: 40 tys. uczestników marszu w obronie dzieci nienarodzonych

Około 40 tys. Francuzów, dwa razy więcej niż przed rokiem, wzięło udział w siódmym z kolei „Narodowym marszu dla życia”, który odbył się w niedzielę 23 stycznia w Paryżu. Wśród nich było 25 francuskich biskupów, m. in. arcybiskup Lyonu, kard. Philippe Barbarin. Obrońcy życia domagają się uznania, że człowiekowi przysługują ludzkie prawa od chwili poczęcia oraz autentycznej polityki służącej życiu i rodzinie.

Marsz został zorganizowany przez 15 stowarzyszeń, w 36. rocznicę legalizacji aborcji we Francji. Obrońcy życia przeszli od placu Republiki do placu Opery pod hasłem „Zjednoczeni, by bronić życia”. Wśród manifestantów dominowały rodziny z dziećmi.

Oprócz uznania praw człowieka w stanie embrionalnym uczestnicy marszu domagali się także wsparcia dla matek oraz rozwijania ośrodków służących pomocą dla kobiet ciężarnych w trudnej sytuacji życiowej. Co roku we Francji dokonuje się ok. 200 tys. aborcji, rodzi się zaś około 800 tys. dzieci, czyli co piąte zabijane jest w łonie matki. Obrońcy życia domagali się także zakazu przeprowadzania wszelkich eksperymentów na embrionach ludzkich.

Do uczestników „Marszu na rzecz życia” specjalny telegram, za pośrednictwem watykańskiego sekretarza stanu, skierował papież. „Benedykt XVI – pisze kard. Tarcisio Bertone – zachęca wszystkich zaangażowanych w walkę na rzecz życia, by wytrwale i odważnie przyczyniali się do tworzenia nowej kultury życia, która jest owocem kultury prawdy i miłości. Aby kochać i czcić życie każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, niech zabiegają też oni o godną, braterską egzystencję dla wszystkich” – czytamy w papieskim telegramie.

Francuski „Marsz na rzecz życia” poprzedziło sobotnie modlitewne czuwanie z różańcem i adoracją eucharystyczną. Zostało ono zorganizowane w paryskim kościele św. Franciszka Ksawerego.

Źródło: KAI
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.