Francja: badania na embrionach ludzkich zabronione

2011-06-27 00:00:00
Francja: badania na embrionach ludzkich zabronione


Badania na embrionach ludzkich w Francji pozostają prawnie zabronione. „Będą one dopuszczane tylko w wyjątkowo w sytuacjach i w bardzo ograniczonych, pojedynczych przypadkach" – wynika z przyjętej 23 czerwca przez francuski parlament ustawy bioetycznej. Dokument jest kompromisem przyjętym przez Zgromadzenie Narodowe i Senat.

Wcześniej Senat znowelizował ustawę bioetyczną, która zezwalała na prowadzenie badań z udziałem zarodków ludzkich niemal bez ograniczeń. Przeciwko nowelizacji protestowały organizacje obrony życia, m.in. „Sojusz na rzecz prawa do życia”, który nazwał projekt nowego prawa „katastrofalnym”.

Do nowych regulacji prawnych należy m.in. to, że pobieranie nasienia i komórek jajowych pozostaje nadal anonimowe. Zakazane pozostaje korzystanie z matek zastępczych i zapładnianie komórek jajowych nasieniem zmarłego partnera. Diagnostyka preimplatacyjna (PID) jest dopuszczalna tylko w pojedynczych i wyjątkowych przypadkach. Metoda sztucznego zapłodnienia pozostaje nadal niedostępna dla par osób tej samej płci.

Nowością w ustawie jest także to, że w przypadku przeszczepów rozszerzono dopuszczalny krąg możliwych dawców organów. Mogą nimi zostać te osoby, które udowodnią, że przez co najmniej dwa lata były w ścisłym i stabilnym uczuciowo związku z biorcą narządu.

Nowe prawo bioetyczne zawiera tzw. klauzulę rewizji, według której w ciągu maksymalnie siedmiu lat ustawa musi zostać na nowo sprawdzona.

Teraz ustawa, aby mogła wejść w życie, potrzebuje tylko podpisu prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy`ego.

Źródło: KAI

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.