Francja: biskup krytykuje indolencję władz wobec profanacji świątyni

2010-02-26 00:00:00

Biskup Michel Dubost z diecezji Evry-Corbeil-Essonnes, położonej na południu Francji zamieścił na diecezjalnej stronie internetowej notkę, potępiającą „akt wandalizmu”, który miał miejsce 12 lutego br. w miejscowości Morangis, w wyniku którego został zniszczony kościół i sprofanowany Najświętszy Sakrament. Hierarcha powiedział gazecie „Le Parisien”, że „była to najgorsza profanacja jaką kiedykolwiek widział”.

W nocy 12 lutego tego roku grupa wandali wyważyła drzwi w kościele Morangis w departamencie Essonne. Sprawcy porozrzucali śmieci w świątyni, przewrócili ławki i krzesła. Zniszczyli także tabernakulum. Rozrzucili Eucharystię na podłogę i ją zdeptali. Przy okazji ukradli cenne przedmioty, w tym dwa złote cyboria, srebrną patenę i kielich.

Biskup przyznał, że była to najgorsza profanacja, z jaką kiedykolwiek się spotkał, a tymczasem wydaje się, że nie zszokowała ona pozostałych Francuzów.

– Gdzie jest władza publiczna, politycy, media i opinia publiczna, którzy się buntują, gdy atakowany jest meczet albo synagoga – grzmiał oburzony duchowny, rozmawiając z gazetą „Le Parisien”.

Podobne akty wandalizmu miały miejsce w ub. roku. W sumie między styczniem a czerwcem ub. roku zbezczeszczono siedem świątyń katolickich w diecezji. Biskup zabiegał wówczas o powołanie komisji, która miałaby dokonać przeglądu zabezpieczeń 130 kościołów, znajdujących się w departamencie.

Ponieważ jednak świątynie we Francji należą do państwa, przedstawiciele władz powiedzieli biskupowi, że istnieje już taka komisja i nie ma potrzeby, żeby on się tym zajmował. Do tej pory jednak nie zrobiono nic. Biskup jest oburzony ignorancją władz. Nie przebiera w słowach, mówiąc, że „sytuacja jest chora”. Zapowiedział, że nie zaprzestanie interwencji i będzie nękał urzędników, by ci wreszcie zadbali o bezpieczeństwo kościołów.

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że organa ścigania nie chcą uznać aktu wandalizmu za profanację, gdyż sprawcy nie pozostawili żadnych napisów, które by świadczyły o antykatolickim działaniu.

Źródło: Zenit.org. AS
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.