Francja: biskupi krytykują plany liberalizacji prawa rozwodowego
2008-01-18 00:00:00
Rządowymi planami stworzenia możliwości uzyskania rozwodu u notariusza zaniepokojeni są francuscy biskupi – informuje KAI. W opublikowanym dziś oświadczeniu „Kilka refleksji wokół małżeństwa cywilnego” przewodniczący komisji episkopatu ds. rodzinnych i społecznych abp Jean-Charles Descubes wskazał, że małżeństwo nie jest prywatną umową. Stanowi podjęte publiczne zaangażowanie i dlatego nie może zostać przerwane na forum prywatnym. Nie może zostać rozwiązane jak umowa wynajmu mieszkania.
Zdaniem hierarchy prywatyzacja małżeństwa zawieranego w urzędzie stanu cywilnego osłabiłaby struktury społeczne w czasach indywidualizmu. „Społeczeństwo powinno chronić swe instytucje, gdyż inaczej grozi mu zanik” – przestrzegł metropolita Rouen.
Podkreślił, że we wszystkich cywilizacjach małżeństwo uważane jest za instytucję leżącą u podstaw społeczeństwa i niezbędną do jego spójności. Zawarcie związku małżeńskiego stanowi akt publiczny, w którym świadkiem zaangażowania mężczyzny i kobiety jest cała wspólnota. Trzeba to „przypomnieć w chwili, gdy rozważane jest wprowadzenie procedury rozwodowej u notariusza, zamiast w sądzie” – zaznaczył hierarcha.
Wyraził przypuszczenie, że nie zostały dostatecznie zbadane społeczne skutki takiej możliwości, która sprowadza małżeństwo do roli cywilnego paktu solidarności (PACS), od którego „można się uwolnić szybko i bez kontroli”.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025