Francja: biskupi krytykują plany liberalizacji prawa rozwodowego

2008-01-18 00:00:00

Rządowymi planami stworzenia możliwości uzyskania rozwodu u notariusza zaniepokojeni są francuscy biskupi – informuje KAI. W opublikowanym dziś oświadczeniu „Kilka refleksji wokół małżeństwa cywilnego” przewodniczący komisji episkopatu ds. rodzinnych i społecznych abp Jean-Charles Descubes wskazał, że małżeństwo nie jest prywatną umową. Stanowi podjęte publiczne zaangażowanie i dlatego nie może zostać przerwane na forum prywatnym. Nie może zostać rozwiązane jak umowa wynajmu mieszkania.


Zdaniem hierarchy prywatyzacja małżeństwa zawieranego w urzędzie stanu cywilnego osłabiłaby struktury społeczne w czasach indywidualizmu. „Społeczeństwo powinno chronić swe instytucje, gdyż inaczej grozi mu zanik” – przestrzegł metropolita Rouen.

Podkreślił, że we wszystkich cywilizacjach małżeństwo uważane jest za instytucję leżącą u podstaw społeczeństwa i niezbędną do jego spójności. Zawarcie związku małżeńskiego stanowi akt publiczny, w którym świadkiem zaangażowania mężczyzny i kobiety jest cała wspólnota. Trzeba to „przypomnieć w chwili, gdy rozważane jest wprowadzenie procedury rozwodowej u notariusza, zamiast w sądzie” – zaznaczył hierarcha.

Wyraził przypuszczenie, że nie zostały dostatecznie zbadane społeczne skutki takiej możliwości, która sprowadza małżeństwo do roli cywilnego paktu solidarności (PACS), od którego „można się uwolnić szybko i bez kontroli”.

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.