Francja: biskupi w obronie wolnej niedzieli
2008-04-16 00:00:00
Francuscy biskupi upominają się o niedzielę wolną dla wszystkich pracowników. Dyskusje polityczne nad liberalizacją prawa pracy, w tym nad rozszerzeniem prawnej możliwości pracy w niedzielę skłoniły Komisję do Spraw Rodzinnych i Społecznych przy Konferencji Biskupów Francji do zbadania kulturowych, socjologicznych i teologicznych aspektów pracy i odpoczynku w niedzielę – informuje KAI.
Specjalnie wydany z tej okazji numer "Dokumentów Episkopatu" pt. „Niedziela – obecne zagrożenia”, przygotowali arcybiskup Rouen Jean-Charles Descubes, biskup Hawru Michel Guyard i psycholog Jacques Arènes. W trzech rozdziałach: "Szacunek dla niedzielnego odpoczynku", "Chrześcijańskie znaczenie niedzieli" i "Ważne rozrywki" autorzy opisują względy teologiczne, antropologiczne i społeczne, dla których niedzielny wypoczynek jest nieodzownym elementem życia społecznego.
"Kościół chce oczywiście, by chrześcijanie mogli obchodzić w każdą niedzielę Zmartwychwstanie Pańskie" – czytamy w oświadczeniu. Jednakże, jak podkreślają autorzy, dzięki wolnej niedzieli "każdy może dysponować swoim czasem, odpoczywając, przeżywając go w rodzinie, na spotkaniach z bliskimi czy w życiu społecznym, korzystając z różnych propozycji kulturowych i sportowych".
Autorzy opracowania podkreślają, że "gospodarka i praca nie mają ostatniego słowa", gdy chodzi o życie społeczne. "Jeśli niedziela staje się dniem jak wszystkie inne, mamy prawo sądzić, że pojawi się nacisk, zwłaszcza w kontekście zatrudnienia", co będzie miało niekorzystne skutki dla życia rodzinnego.
"Rozszerzenie prawa do otwarcia sklepów w niedzielę zbanalizuje ten dzień i sprawi, że prawa handlu wezmą górę nad świątecznym, rodzinnym i duchowym wymiarem ludzkiego istnienia" – czytamy w dokumencie wydanym przez Komisję do Spraw Rodzinnych i Społecznych episkopatu Francji.
Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.