Francja: dwa projekty ustaw o wspomaganym samobójstwie w Senacie
2011-01-13 00:00:00

25 stycznia we francuskim Senacie ma się odbyć debata nad dwoma projektami ustaw, zezwalających na tzw. wspomagane samobójstwo w zawansowanym stadium poważnej choroby.
Jeden z projektów ustawy przewiduje legalizację eutanazji pośredniej, ze względu na cierpienia psychiczne lub z powodu niezadowolenia z sytuacji, w jakiej się znalazł pacjent.
Zgodnie z projektem komunisty Jeana-Pierre’a Godefroy „każda dorosła osoba w zaawansowanym stadium doraźnego lub patologicznego schorzenia, które jest poważne lub nieuleczalne, powodującego psychiczne lub fizyczne cierpienia, którym nie można ulżyć, a także które uważa ona za nie do zniesienia, może zwrócić się o pomoc medyczną, by umrzeć”.
Według drugiego projektu, socjalisty Alaina Fouche, „każdy w fazie zaawansowanej lub terminalnej choroby, która uważana jest za ciężką i nieuleczalną lub stawia w takim stanie zależności od innych, którą pacjent uważa za niegodną, może poprosić o pomoc medyczną, by umrzeć”.
Francuski Senat po raz pierwszy zgodził się rozpatrzyć i poddać debacie kwestie dotyczące eutanazji. We Francji od 2008 r. prowadzona jest kampania medialna, nakłaniająca do legalizacji uśmiercania pacjentów.
W 2008 r. rząd zlecił badania, które miały ujawnić stopień wiedzy na temat eutanazji w społeczeństwie. Okazało się, że większość społeczeństwa nie rozumiała przepisów prawnych, regulujących kwestie eutanazji, zawartych w projekcie ustawy Leonettiego. Stąd wydano zalecenia, by nie legalizować procedury uśmiercania pacjentów pod żadnym pretekstem.
Obecne przepisy gwarantują pacjentom prawo dostępu do opieki paliatywnej, w celu ulżenia cierpieniu i pozwalają im na odmowę dalszego leczenia. Jednak nie zezwala się na przeprowadzanie eutanazji bezpośredniej, ani też tzw. wspomaganego samobójstwa, tak jak ma to miejsce w niektórych państwach północnej Europy.
W efekcie powstania raportu powołano specjalne centrum, monitorujące rodzaj praktyk medycznych stosowanych pod koniec życia pacjenta i podjęto wysiłki na rzecz stworzenia jednostek opieki paliatywnej na terenie szpitali.
Regis Abury, szef sektora opieki paliatywnej w klinice uniwersyteckiej w Benancon żałuje, że próbuje się zalegalizować procedurę uśmiercania pacjentów, wprowadzając ją niejako tylnymi drzwiami, zwłaszcza, że jak się wyraził „nie widzi w tym momencie potrzeby, ani czynników, które by wymagały legalizacji eutanazji we Francji”.
Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.