Francja: dystrybucja filmu ”Katyń” natrafia na przeszkody

2009-04-09 00:00:00
Francja: dystrybucja filmu ”Katyń” natrafia na przeszkody

Wiceprzewodniczący francuskiego Zgromadzenia Narodowego skrytykował brak wsparcia dla dystrybucji we Francji filmu "Katyń" – informuje polskieradio.pl.

Marc Le Fur z centroprawicowej partii UMP był współorganizatorem specjalnej projekcji polskiego filmu dla członków francuskiego parlamentu. Projekcja "Katynia" odbyła się w sali kinowej w podziemiach Zgromadzenia Narodowego w Paryżu. Było na niej obecnych około 50 deputowanych.

W wywiadzie dla Polskiego Radia Marc Le Fur poinformował, że jako deputowany wystosował niedawno oficjalne zapytanie do minister kultury Christine Albanel w sprawie braku wsparcia dystrybucji filmu "Katyń". Według niego podlegająca ministerstwu instytucja Centre National de la Cinematographie pomaga w dystrybucji niemal wszystkich filmów. Film Wajdy został ponoć uznany za "niegodny" takiego wsparcia. Mrc Le Fur wyraził obawę, że wśród francuskich autorytetów intelektualnych wciąż są ludzie, dla których Mur Berliński nie całkiem upadł. Ludzie, którzy nie lubią, gdy krytykuje się okres historii, z którym się oni przynajmniej częściowo utożsamiają.

O problemach z dystrybucją filmu „Katyń” Andrzeja Wajdy we Włoszech, informował na początku marca dziennik katolicki „Avvenire”. Autor artykułu „Film, który wywołuje strach. Przybywa Katyń, a ze strony Włoch – cenzura” Luigi Geninazzi przytoczył słowa włoskiego dystrybutora filmu, zdaniem którego w Italii doszło do swoistego „bojkotu” dzieła polskiego reżysera.

Do włoskich kin film trafił 13 lutego, po wielu miesiącach zrywanych rozmów na temat dystrybucji. Zobaczyć można było go zaledwie w 12 kinach na terenie kraju. W Rzymie „Katyń” wszedł do repertuaru tylko trzech kin. Trudno tłumaczyć ten fakt słabym zainteresowaniem ze strony widzów skoro np. podczas projekcji dzieła Andrzeja Wajdy w Mediolanie część widzów stała, a kilkaset osób nie zdołało kupić biletów i już go nie obejrzało, bo zszedł z ekranów.

Źródło: polskieradio.pl/ rp.pl
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...