Francja: dystrybucja filmu ”Katyń” natrafia na przeszkody

2009-04-09 00:00:00
Francja: dystrybucja filmu ”Katyń” natrafia na przeszkody

Wiceprzewodniczący francuskiego Zgromadzenia Narodowego skrytykował brak wsparcia dla dystrybucji we Francji filmu "Katyń" – informuje polskieradio.pl.

Marc Le Fur z centroprawicowej partii UMP był współorganizatorem specjalnej projekcji polskiego filmu dla członków francuskiego parlamentu. Projekcja "Katynia" odbyła się w sali kinowej w podziemiach Zgromadzenia Narodowego w Paryżu. Było na niej obecnych około 50 deputowanych.

W wywiadzie dla Polskiego Radia Marc Le Fur poinformował, że jako deputowany wystosował niedawno oficjalne zapytanie do minister kultury Christine Albanel w sprawie braku wsparcia dystrybucji filmu "Katyń". Według niego podlegająca ministerstwu instytucja Centre National de la Cinematographie pomaga w dystrybucji niemal wszystkich filmów. Film Wajdy został ponoć uznany za "niegodny" takiego wsparcia. Mrc Le Fur wyraził obawę, że wśród francuskich autorytetów intelektualnych wciąż są ludzie, dla których Mur Berliński nie całkiem upadł. Ludzie, którzy nie lubią, gdy krytykuje się okres historii, z którym się oni przynajmniej częściowo utożsamiają.

O problemach z dystrybucją filmu „Katyń” Andrzeja Wajdy we Włoszech, informował na początku marca dziennik katolicki „Avvenire”. Autor artykułu „Film, który wywołuje strach. Przybywa Katyń, a ze strony Włoch – cenzura” Luigi Geninazzi przytoczył słowa włoskiego dystrybutora filmu, zdaniem którego w Italii doszło do swoistego „bojkotu” dzieła polskiego reżysera.

Do włoskich kin film trafił 13 lutego, po wielu miesiącach zrywanych rozmów na temat dystrybucji. Zobaczyć można było go zaledwie w 12 kinach na terenie kraju. W Rzymie „Katyń” wszedł do repertuaru tylko trzech kin. Trudno tłumaczyć ten fakt słabym zainteresowaniem ze strony widzów skoro np. podczas projekcji dzieła Andrzeja Wajdy w Mediolanie część widzów stała, a kilkaset osób nie zdołało kupić biletów i już go nie obejrzało, bo zszedł z ekranów.

Źródło: polskieradio.pl/ rp.pl
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.