Francja: gorąca dyskusja dotycząca upowszechnienia poligamii

2010-05-05 00:00:00
Francja: gorąca dyskusja dotycząca upowszechnienia poligamii

W związku ze stale obniżającym się wskaźnikiem dzietności w krajach europejskich i rosnącą liczbą imigrantów, zwłaszcza pochodzenia muzułmańskiego narasta problem zwyczajów, które wprowadzają oni w tychże państwach. Ostatnio we Francji toczy się z tego powodu gorąca debata na temat poligamii.

Miesiąc temu w Nantes policja ukarała kobietę za jazdę samochodem z zasłoniętą twarzą. W trakcie spisywania protokołu okazało się, że jej mąż ma jeszcze trzy inne żony. Gdy Algierczyk Lies Hebbadj został oskarżony o poligamię tłumaczył się, że zgodnie z przyjętymi zwyczajami we Francji ma on jedną żonę i trzy kochanki plus 12 dzieci. – Wielu Francuzów musiałoby stracić obywatelstwo, gdyby ktoś mógł być go pozbawiony z powodu posiadania kochanek – mówił z pomocą prawnika. – Z tego co się orientuję, posiadanie kochanek nie jest zabronione ani we Francji, ani w islamie – dodał Algierczyk.

Hebbadj został naturalizowanym obywatelem Francji po zawarciu małżeństwa z Francuzką. Zdaniem ministra spraw wewnętrznych Brice’a Hortefeux, Algierczyk mógłby zostać pozbawiony obywatelstwa, jeśli okaże się, że jest poligamistą. Obecnie władze sprawdzają, czy faktycznie odbyła się cywilna ceremonia ślubna i czy jego „żony” nie pobierały bezprawnie świadczeń socjalnych przyznawanych samotnym matkom wychowującym dzieci.

Sprawa ta wywołała wielkie poruszenie we Francji. Politycy oskarżają się wzajemnie o chęć zbicia na niej kapitału wyborczego. Tymczasem prezydent Nicolas Sarkozy poparł zakaz noszenia przez muzułmanki chust zasłaniających twarze. Są one bowiem wyrazem radykalnej interpretacji islamu i symbolem odrzucenia głównego nurtu społeczeństwa francuskiego. Inni politycy angażują się w działania na rzecz przeciwdziałania poligamii i wykorzystywania przez muzułmanów systemu opieki społecznej, udzielającego licznych korzyści kobietom rzekomo samotnie wychowującym dzieci.

Według szacunków Krajowej Komisji Konsultacyjnej ds. Praw Człowieka z 2006 r. we Francji było około 180 tys. osób związanych z poligamicznym systemem. Francja jest też w czołówce państw, w których ma miejsce najwięcej rozwodów. W sumie rozpada się blisko 40 proc. małżeństw. Zdaniem publicysty związanego z agencją Reuters, Toma Heneghana posiadanie kochanek przez Francuzów jest czymś tak „normalnym”, że wcale nawet nie wzbudza zdziwienia. W pewnym sensie można powiedzieć, że istnieje wręcz przyzwolenie na poligamię.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.