Francja: gorąca dyskusja dotycząca upowszechnienia poligamii

2010-05-05 00:00:00
Francja: gorąca dyskusja dotycząca upowszechnienia poligamii

W związku ze stale obniżającym się wskaźnikiem dzietności w krajach europejskich i rosnącą liczbą imigrantów, zwłaszcza pochodzenia muzułmańskiego narasta problem zwyczajów, które wprowadzają oni w tychże państwach. Ostatnio we Francji toczy się z tego powodu gorąca debata na temat poligamii.

Miesiąc temu w Nantes policja ukarała kobietę za jazdę samochodem z zasłoniętą twarzą. W trakcie spisywania protokołu okazało się, że jej mąż ma jeszcze trzy inne żony. Gdy Algierczyk Lies Hebbadj został oskarżony o poligamię tłumaczył się, że zgodnie z przyjętymi zwyczajami we Francji ma on jedną żonę i trzy kochanki plus 12 dzieci. – Wielu Francuzów musiałoby stracić obywatelstwo, gdyby ktoś mógł być go pozbawiony z powodu posiadania kochanek – mówił z pomocą prawnika. – Z tego co się orientuję, posiadanie kochanek nie jest zabronione ani we Francji, ani w islamie – dodał Algierczyk.

Hebbadj został naturalizowanym obywatelem Francji po zawarciu małżeństwa z Francuzką. Zdaniem ministra spraw wewnętrznych Brice’a Hortefeux, Algierczyk mógłby zostać pozbawiony obywatelstwa, jeśli okaże się, że jest poligamistą. Obecnie władze sprawdzają, czy faktycznie odbyła się cywilna ceremonia ślubna i czy jego „żony” nie pobierały bezprawnie świadczeń socjalnych przyznawanych samotnym matkom wychowującym dzieci.

Sprawa ta wywołała wielkie poruszenie we Francji. Politycy oskarżają się wzajemnie o chęć zbicia na niej kapitału wyborczego. Tymczasem prezydent Nicolas Sarkozy poparł zakaz noszenia przez muzułmanki chust zasłaniających twarze. Są one bowiem wyrazem radykalnej interpretacji islamu i symbolem odrzucenia głównego nurtu społeczeństwa francuskiego. Inni politycy angażują się w działania na rzecz przeciwdziałania poligamii i wykorzystywania przez muzułmanów systemu opieki społecznej, udzielającego licznych korzyści kobietom rzekomo samotnie wychowującym dzieci.

Według szacunków Krajowej Komisji Konsultacyjnej ds. Praw Człowieka z 2006 r. we Francji było około 180 tys. osób związanych z poligamicznym systemem. Francja jest też w czołówce państw, w których ma miejsce najwięcej rozwodów. W sumie rozpada się blisko 40 proc. małżeństw. Zdaniem publicysty związanego z agencją Reuters, Toma Heneghana posiadanie kochanek przez Francuzów jest czymś tak „normalnym”, że wcale nawet nie wzbudza zdziwienia. W pewnym sensie można powiedzieć, że istnieje wręcz przyzwolenie na poligamię.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...