Francja: islam w centrum debaty

2012-03-09 00:00:00
Francja: islam w centrum debaty

W debacie poprzedzającej wybory prezydenckie coraz wyraźniej rysują są kwestie związane z tożsamością Francuzów i pozycją muzułmańskiej mniejszości. Kontrowersje wywołała praktyka rytualnego uboju zwierząt.

Zgodnie z islamskimi zwyczajami, mięso pochodzić powinno z uboju dokonywanego przez wykrwawienie żywych zwierząt, które nie mogą być uprzednio ogłuszone lub uśpione. Premier Francois Fillon naraził się na krytykę lewicy oraz  środowisk muzułmańskich i żydowskich, gdy niedawno oświadczył, że muzułmanie i żydzi powinni rozważyć zrezygnowanie z obyczajów "przestarzałych", nieludzkich i niezgodnych z obecnym stanem nauki i przepisów zdrowotnych. Niedawno prezydent Nicolas Sarkozy także zażądał specjalnego oznakowania mięsa pochodzącego z rytualnego uboju, co umożliwiałoby konsumentom stosowny wybór. Przeciwko takim praktykom wystąpiła także Marine Le Pen.
 
Przeciwko stanowisku polityków zgodnie wystąpiły organizacje islamskie i żydowskie. Francuska Rada Kultu Muzułmańskiego ogłosiła, że muzułmanie są wykorzystywani jako "kozły ofiarne" w kampanii. Żydzi jak i muzułmanie nie chcą się zgodzić na znakowanie mięsa pochodzącego z rytualnego uboju, nie mówiąc już o ograniczeniu lub wprowadzeniu zmian w tej praktyce.
 
We Francji mieszka największa mniejszość muzułmańska w Europie, licząca - przy ostrożnych szacunkach -  od 4 do 6 milionów osób. Obecny rząd ściągnął już na siebie krytykę islamistów zakazem noszenia strojów kobiecych zasłaniających twarze. 

 

Źródło: rp.pl
mat
 
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.