Francja: katolicy nie chodzą na Msze św. - wymyślają sobie nowe formy kultu

2008-05-14 00:00:00
Francja: katolicy nie chodzą na Msze św. - wymyślają sobie nowe formy kultu

Jedna czwarta francuskich katolików uważa się za praktykujących, jednak tylko 7 proc. uczestniczy we Mszy św. w każdą niedzielę. Oznacza to, że wierzący tworzą sobie nowe formy praktykowania wiary – uważa paryski dziennik „La Croix”.

Gazeta uważa, że dla wielu katolików synonimem praktyk religijnych niekoniecznie jest już „chodzenie na Mszę”. Widzą oni inne sposoby bycia wierzącym i praktykującym, np. modlitwę wieczorną, zapalenie świeczki w kościele w jakiejś intencji, przynależność do grup modlitewnych i biblijnych, do ruchów kościelnych i katolickich organizacji charytatywnych lub społecznych, uczestnictwo w pielgrzymce lub rekolekcjach w klasztorze itp.

Warto by zapytać ankietowanych, co rozumieją przez „praktyki religijne” – podpowiada ks. Guy Lescanne, socjolog i proboszcz w Verdun. Jego zdaniem, w świadomości wielu katolików Mszę św. zastąpiły inne „formy regularnej więzi z Kościołem”. Zauważa także, że podobne zmiany zaszły również w życiu rodzinnym, które od dawna "nie prowadzi na niedzielny obiad u babci".

W świecie, w którym Bóg jest na pierwszy rzut oka mniej widoczny, trzeba zachęcać do wyrażania żywej relacji z Nim w nowy sposób, który trzeba wymyślić. Może to być zdanie z Biblii wysłane SMS-em lub napisane na kartce na stole, aby widziała je cała rodzina... – proponuje teolog ks. Étienne Grieu.

Zdaniem jezuity sposoby te są jednak nieodłączne od Mszy św., gdyż tylko ona „stawia nas wobec naszych braci w wierze, nie tylko tych, którzy są nam bliscy”. Co więcej, „Msza tym bardziej będzie «pokarmem», gdy będą jej towarzyszyć owe inne praktyki”.

Z kolei według ks. Nicolasa Brémonda d’Ars, wyzwaniem, któremu trzeba obecnie sprostać, jest tworzenie małych grup, w których ludzie mogą rozmawiać o swojej wierze, podzielić się trudnościami. – To będzie najważniejsza praktyka religijna w przyszłości – uważa socjolog z Paryża. Powinna za nią pójść formacja biblijna, gdyż chrześcijanie chcą dzisiaj nauczyć się tak czytać Pismo Święte, aby się nim karmić.

W niektórych francuskich diecezjach organizowane są już spotkania, czasem międzyparafialne, obejmujące Mszę św., katechezę i wspólny posiłek. – Takie wydarzenia gromadzą więcej ludzi niż wszystkie Msze niedzielne razem wzięte – dodaje ks. Brémond d’Ars.

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.