Francja: katolicy obawiają się o swobodę modlitwy w miejscach publicznych

2011-04-19 00:00:00
Francja: katolicy obawiają się o swobodę modlitwy w miejscach publicznych


Skończymy z modlitwami muzułmanów na ulicy – zapowiedział w piątek francuski minister spraw wewnętrznych Claude Guéant. Zakaz modlitw na ulicach wpisuje się w szerszą debatę na temat laickości w obliczu rozwoju wspólnoty muzułmańskiej we Francji – zauważa Radio Watykańskie. Katolicy obawiają się, że regulując problemy z mniejszością muzułmańską państwo w imię równości ograniczy też ich prawa, zakazując na przykład pielgrzymek, procesji czy Mszy św. w plenerze.

Od ubiegłego tygodnia obowiązuje we Francji zakaz noszenia burek. Policja wymierzyła już pierwsze kary za łamanie nowego prawa. Aby załagodzić nastroje, minister Guéant zaprosił w piątek do siebie zwierzchników sześciu najliczniejszych religii we Francji, w tym kard. André Vingt-Trois.

Minister Guéant starał się uśmierzyć obawy katolików. Zaznaczył, że modlitwy na ulicach to na razie problem lokalny, dotyczący trzech wielkich miast.

Mahometanom skarżącym się na brak miejsc kultu przypomniał on, że w ciągu ostatnich 10 lat liczba meczetów we Francji wzrosła z 1000 do 2000. – Nie ma więc zakazu budowania meczetów – podkreślił Guéant. Choć wykluczył on możliwość finansowania budowy meczetów ze środków budżetowych, francuska prasa przypomina, że niejednokrotnie tak się dzieje. Aby obejść prawne zakazy, miejsce kultu wkomponowuje się w centrum kultury islamskiej. Przykładem Paryż, gdzie miasto wyłożyło na budowę takiego ośrodka 22 mln euro.

Źródło: Radio Watykańskie

Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.