Francja: katolicy obawiają się o swobodę modlitwy w miejscach publicznych

2011-04-19 00:00:00
Francja: katolicy obawiają się o swobodę modlitwy w miejscach publicznych


Skończymy z modlitwami muzułmanów na ulicy – zapowiedział w piątek francuski minister spraw wewnętrznych Claude Guéant. Zakaz modlitw na ulicach wpisuje się w szerszą debatę na temat laickości w obliczu rozwoju wspólnoty muzułmańskiej we Francji – zauważa Radio Watykańskie. Katolicy obawiają się, że regulując problemy z mniejszością muzułmańską państwo w imię równości ograniczy też ich prawa, zakazując na przykład pielgrzymek, procesji czy Mszy św. w plenerze.

Od ubiegłego tygodnia obowiązuje we Francji zakaz noszenia burek. Policja wymierzyła już pierwsze kary za łamanie nowego prawa. Aby załagodzić nastroje, minister Guéant zaprosił w piątek do siebie zwierzchników sześciu najliczniejszych religii we Francji, w tym kard. André Vingt-Trois.

Minister Guéant starał się uśmierzyć obawy katolików. Zaznaczył, że modlitwy na ulicach to na razie problem lokalny, dotyczący trzech wielkich miast.

Mahometanom skarżącym się na brak miejsc kultu przypomniał on, że w ciągu ostatnich 10 lat liczba meczetów we Francji wzrosła z 1000 do 2000. – Nie ma więc zakazu budowania meczetów – podkreślił Guéant. Choć wykluczył on możliwość finansowania budowy meczetów ze środków budżetowych, francuska prasa przypomina, że niejednokrotnie tak się dzieje. Aby obejść prawne zakazy, miejsce kultu wkomponowuje się w centrum kultury islamskiej. Przykładem Paryż, gdzie miasto wyłożyło na budowę takiego ośrodka 22 mln euro.

Źródło: Radio Watykańskie

„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!