Francja: kolejne zamieszki wywołane przez imigrantów
2008-06-16 00:00:00
W mieście Vitry-le-Francois doszło do gwałtownych starć młodych imigrantów z policją. Na ulice miasteczka w północno-wschodniej Francji wyszły setki młodych ludzi. Co najmniej kilkudziesięciu imigrantów było uzbrojonych w kije i butelki z benzyną. Rozbijali sklepowe witryny, podpalali samochody i śmietniki – informuje „Rzeczpospolita”.
Gwałtowne zamieszki trwały przez całą noc z soboty na niedzielę. Rannych zostało dwóch policjantów, dwóch strażaków i pięciu przechodniów. Przyczyną zamieszek była śmierć 22-letniego mężczyzny, który został zastrzelony na jednej z ulic 17-tysięcznego miasta. Choć policji jeszcze tej samej nocy udało się zatrzymać prawdopodobnego sprawcę, agresja młodzieży skierowała się właśnie przeciwko funkcjonariuszom.
Jak twierdzi Nicolas Comte z miejscowego związku zawodowego policjantów, zamieszki przypominały wydarzenia sprzed trzech lat, gdy na przedmieściach Paryża i innych francuskich miast doszło do wielkich starć pomiędzy młodymi imigrantami a policją.
Do podobnych zamieszek dochodzi we Francji regularnie. Ostatnio w listopadzie 2007 roku młodzi imigranci przez trzy dni demolowali ulice Paryża. Przyczyną zajść była śmierć dwóch kolorowych nastolatków, których motor zderzył się z radiowozem. Rannych zostało wówczas ponad 100 policjantów. Napastnicy użyli m.in. broni myśliwskiej – czytamy w „Rzeczpospolitej”.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.