Biskup francuskiej diecezji Gap i Embrun – Jean-Michel di Falco Léandri zapowiedział oficjalne uznanie przez Kościół objawień maryjnych z przełomu XVII i XVIII wieku. 4 maja w sanktuarium w Laus w Wysokich Alpach w południowo-wschodniej Francji biskup ogłosi nadprzyrodzony charakter ukazywania się Matki Bożej mieszkance tych stron Benoîte Rencurel. Będzie to pierwsze tego rodzaju orzeczenie kościelne we Francji od czasu uznania objawień w Lourdes 146 lat temu.
Bp di Falco ogłosi swą decyzję podczas Mszy św. w bazylice Najświętszej Maryi Panny z Laus, w której wezmą udział m.in. nuncjusz apostolski we Francji abp Fortunato Baldelli i ok. 30 kardynałów i biskupów z całego świata. Ich obecność podkreśli znaczenie tego wydarzenia dla Kościoła nie tylko w tym regionie, ale także w całej Francji i na świecie. Uroczystość będzie transmitowała stacja telewizyjna France 2 w programie „Le Jour du Seigneur” (Dzień Pana).
Zapiski i notatki z tamtych czasów wspominają, że Benoîte Rencurel, urodzona 29 września 1647, ujrzała po raz pierwszy Maryję w 1664 i później jeszcze wielokrotnie doznawała podobnych widzeń aż do swej śmierci 28 grudnia 1718 r. Przez wszystkie te lata mała pasterka z miejscowości Saint-Etienne d’Avançon, tercjarka dominikańska, pełniła w Laus misję przyjmowania pątników, modlitwy i pokuty, dzięki czemu wielu przybywających do tego miejsca pielgrzymów odnajdywało – nieraz po wielu latach – znaczenie sakramentu pojednania.
Dokumenty wspominają też o licznych uzdrowieniach, jakie działy się w Laus, zwłaszcza po namaszczeniu chorych olejem z lampy stawianej przy chorych, jak o to prosiła Benoîte Maryja.
Dziś sanktuarium w Laus przyjmuje średnio ok. 120 tys. pielgrzymów rocznie. Znany francuski filozof i pisarz Jean Guitton powiedział przed laty o tym miejscu, że „jest jednym z najcenniejszych i najpotężniejszych skarbów w dziejach Europy”.
Przy okazji przyszłego wydarzenia w dniach 2-3 maja odbędzie się sympozjum poświęcone wizjonerce, której proces beatyfikacyjny toczy się od połowy XIX wieku. Udział w nim zapowiedziało wielu ekspertów z Francji i zagranicy, w tym znany włoski pisarz katolicki Vittorio Messori, którzy cały temat omawiać będą z teologicznego, historycznego, a także psychologicznego punktu widzenia.
Źródło: KAI