Francja: lekarze w Lourdes uznali dwa uzdrowienia za ”niezwykłe”

2011-12-09 00:00:00
Francja: lekarze w Lourdes uznali dwa uzdrowienia za ”niezwykłe”


Międzynarodowa komisja lekarzy w Lourdes uznała za „niezwykłe” dwa uzdrowienia, do jakich doszło w narodowym francuskim sanktuarium maryjnym. Po dokładnych badaniach lekarze doszli do wniosku, że uzdrowienia dwóch kobiet nastąpiły nagle i są związane z obecnością chorych w tym miejscu – stwierdziła komisja w komunikacie, ogłoszonym 7 grudnia.

Dokumentację w tej sprawie biskup Tarbes i Lourdes – Jacques Perrier przekaże biskupom diecezji, z których pochodzą obie uzdrowione.

Jeden przypadek dotyczy kobiety urodzonej w 1946 roku, która od 1982 roku przeszła liczne ciężkie operacje. Lekarze na próżno starali się usunąć przyczyny krytycznie wysokiego ciśnienia tętniczego. Dopiero po pielgrzymce do Lourdes w 1989 roku chora poczuła nagłą poprawę i ustąpienie dolegliwości. Komitet lekarzy przeważającą większością uznał, że sprawa ma związek z sanktuarium i uznał to uzdrowienia za niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia.

W drugim przypadku chodzi o zakonnicę urodzoną w 1934 roku. Od 1962 odczuwała ostre bóle, które spowodowały porażenie nerwów lewej nogi. Długotrwałe leczenie, łącznie z operacją kręgosłupa, nie przyniosło efektów. W 1965 r. zakonnica na noszach uczestniczyła w pielgrzymce do Lourdes i tam doświadczyła nagłego uzdrowienia. Również w tym przypadku komitet lekarzy, po przeprowadzeniu nowych badań, uznał, że uzdrowienie jest niewytłumaczalne i określił je jako cudowne.

Od 2006 roku specjalna komisja lekarska w trzech etapach rozpatruje informacje o uzdrowieniach. Na pierwszym etapie, opierając się na historii choroby, stwierdza, czy uzdrowienie nastąpiło nieoczekiwanie. Drugi krok to wyjaśnienie, czy uzdrowienie to zostało „potwierdzone”. „Niezwykły charakter” uzdrowienia – jak w obecnych przypadkach – orzekany jest dopiero w trzecim etapie.

W lutym 1858 w Lourdes – wówczas maleńkiej wiosce we francuskich Pirenejach – Matka Boża ukazała się po raz pierwszy 14-letniej wówczas pasterce Bernadetcie Soubirous. Od tamtego roku miało się tam dokonać ok. 30 tysięcy cudownych uzdrowień – 6 tysięcy udokumentowano, a 2 tysiące uznano za „medycznie niewytłumaczalne”. Kościół ze swej strony uznał 67 z nich jako cuda, ostatnie z nich w 2005 roku. Opinia lekarzy, że uzdrowienie jest naukowo niewytłumaczalne, nie oznacza, że instancje kościelne uznają to za cud.

Źródło: KAI

Wiosną 2004 roku 54-letnia Francuzka Bernadette Marie Helene Vernamat wybrała się z pielgrzymką do Libanu, do grobu św. Charbela. Kobieta chorowała na złośliwego raka piersi i żołądka. Po spowiedzi i Komunii św. odmówiła cały Różaniec przy grobie świętego. Badania, które zrobiła po powrocie do domu, wykazały jej całkowite uzdrowienie. Tak działa ten wyjątkowy mnich z Libanu, za wstawiennictwem którego łaskę uzdrowienia otrzymały już tysiące osób.
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!