Francja: lekarze w Lourdes uznali dwa uzdrowienia za ”niezwykłe”

2011-12-09 00:00:00
Francja: lekarze w Lourdes uznali dwa uzdrowienia za ”niezwykłe”


Międzynarodowa komisja lekarzy w Lourdes uznała za „niezwykłe” dwa uzdrowienia, do jakich doszło w narodowym francuskim sanktuarium maryjnym. Po dokładnych badaniach lekarze doszli do wniosku, że uzdrowienia dwóch kobiet nastąpiły nagle i są związane z obecnością chorych w tym miejscu – stwierdziła komisja w komunikacie, ogłoszonym 7 grudnia.

Dokumentację w tej sprawie biskup Tarbes i Lourdes – Jacques Perrier przekaże biskupom diecezji, z których pochodzą obie uzdrowione.

Jeden przypadek dotyczy kobiety urodzonej w 1946 roku, która od 1982 roku przeszła liczne ciężkie operacje. Lekarze na próżno starali się usunąć przyczyny krytycznie wysokiego ciśnienia tętniczego. Dopiero po pielgrzymce do Lourdes w 1989 roku chora poczuła nagłą poprawę i ustąpienie dolegliwości. Komitet lekarzy przeważającą większością uznał, że sprawa ma związek z sanktuarium i uznał to uzdrowienia za niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia.

W drugim przypadku chodzi o zakonnicę urodzoną w 1934 roku. Od 1962 odczuwała ostre bóle, które spowodowały porażenie nerwów lewej nogi. Długotrwałe leczenie, łącznie z operacją kręgosłupa, nie przyniosło efektów. W 1965 r. zakonnica na noszach uczestniczyła w pielgrzymce do Lourdes i tam doświadczyła nagłego uzdrowienia. Również w tym przypadku komitet lekarzy, po przeprowadzeniu nowych badań, uznał, że uzdrowienie jest niewytłumaczalne i określił je jako cudowne.

Od 2006 roku specjalna komisja lekarska w trzech etapach rozpatruje informacje o uzdrowieniach. Na pierwszym etapie, opierając się na historii choroby, stwierdza, czy uzdrowienie nastąpiło nieoczekiwanie. Drugi krok to wyjaśnienie, czy uzdrowienie to zostało „potwierdzone”. „Niezwykły charakter” uzdrowienia – jak w obecnych przypadkach – orzekany jest dopiero w trzecim etapie.

W lutym 1858 w Lourdes – wówczas maleńkiej wiosce we francuskich Pirenejach – Matka Boża ukazała się po raz pierwszy 14-letniej wówczas pasterce Bernadetcie Soubirous. Od tamtego roku miało się tam dokonać ok. 30 tysięcy cudownych uzdrowień – 6 tysięcy udokumentowano, a 2 tysiące uznano za „medycznie niewytłumaczalne”. Kościół ze swej strony uznał 67 z nich jako cuda, ostatnie z nich w 2005 roku. Opinia lekarzy, że uzdrowienie jest naukowo niewytłumaczalne, nie oznacza, że instancje kościelne uznają to za cud.

Źródło: KAI

Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.