Francja: liczba imigrantów ciągle rośnie

2010-04-06 00:00:00
Francja: liczba imigrantów ciągle rośnie

Dzieci imigrantów z Afryki, Azji i Turcji stanowią ponad jedną dziesiątą mieszkańców Francji – wynika z pierwszego w historii badania na temat drugiego i trzeciego pokolenia imigrantów w tym kraju, jakie przeprowadził niedawno Narodowy Instytut Statystyki i Badań Ekonomicznych (INSEE). Opublikowane wyniki wskazują, że w 2008 roku we Francji żyło ponad 5 mln imigrantów oraz 6,5 mln Francuzów, których rodzice przybyli do tego kraju jako imigranci. To daje w sumie 11,7 mln ludzi – prawie 19 proc. mieszkańców kraju.

Prawie połowa dzieci imigrantów ma mniej niż 30 lat. Co piąty 18-letni Francuz ma matkę lub ojca pochodzących spoza Francji (20 lat temu co dziesiąty). Statystyka odzwierciedla kolejne fale napływu cudzoziemców. Rodzice dzieci imigrantów w wieku poniżej 30 lat pochodzą w większości z Afryki, Azji i Turcji – informuje dziennik „Rzeczpospolita”.

Prawda jest taka, że kiedy dziś mówimy o dzieciach imigrantów, to mamy na myśli młodych ludzi urodzonych we Francji, których rodzice przybyli z Maghrebu albo z Czarnej Afryki, czyli spoza europejskiego kręgu kulturowego. Są to najczęściej muzułmanie – mówi „Rz” francuski ekspert ds. polityki imigracyjnej Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Strategicznych (IRIS) Jean-Yves Camus.

Statystyki to potwierdzają. 13 proc. dzieci imigrantów w wieku od 15 do 18 lat pochodzi z Algierii, 20 proc. z Maroka i Tunezji, 8 proc. z innych krajów Afryki, a kolejne 10 proc. z Azji. Prawie jedna trzecia żyje w regionie paryskim, w którym 40 proc. mieszkańców stanowią imigranci.

Dziennik zaznacza, że w porównaniu z przybyszami z Europy gorzej się integrują i czują się dyskryminowani. Jedna trzecia twierdzi, że jest traktowana jak „obywatele drugiej kategorii”. – Imigranci spoza Europy mają nawet w drugim i trzecim pokoleniu problemy z dostosowaniem do społeczeństwa, które podchodzi do nich bardziej podejrzliwie niż do imigrantów z Europy, trudnych do odróżnienia od rodowitych Francuzów – tłumaczy Camus.

Raport INSEE ukazał się w chwili, gdy we Francji trwa debata na temat wartości i tożsamości narodowej. Liczba imigrantów stale rośnie, a płonące przedmieścia francuskich miast świadczą o ich nieudanej integracji. W 1999 roku Francja liczyła 4,3 mln imigrantów. W 2008 roku już 5,2 mln. To wzrost o ponad 20 proc. – czytamy w „Rz”.

Źródło: rp.pl
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.