Francja: Matka Boża - persona non grata?

2011-09-09 00:00:00


Figura Matki Bożej zakupiona przez mera z pieniędzy gminnych i ustawiona w miasteczku Publier w Górnej Sabaudii we Francji zostanie sprzedana. Powodem były protesty zwolenników świeckości państwa.

30 sierpnia radni Publier zatwierdzili zakup przez mera, Gastona Lacroix, figury Matki Bożej za 23700 euro, zapłacone z kasy gminy. Kilka tygodni wcześniej statua stanęła na terenie gminnym nad brzegiem Jeziora Genewskiego, znanym także jako Leman. Na cokole wyryto napis: „Matko Boża Lemańska, czuwaj nad swoimi dziećmi”. 15 sierpnia pomnik został pobłogosławiony przez miejscowego proboszcza, ks. Roberta Colloud.

Wywołało to ostry sprzeciw zwolenników świeckości Republiki Francuskiej. W liście otwartym I sekretarz Partii Socjalistycznej w Górnej Sabaudii, Claire Donzel napisała, że mer chciał w ten sposób „bezwarunkowo wesprzeć” tych, którzy „bardziej ufają księdzu niż nauczycielowi”. – Czy mielibyśmy wrócić do średniowiecza, kiedy możni i prałaci zamawiali u artystów dzieła sztuki o tematyce religijnej kosztem poddanych i aby ich bardziej zniewolić? – pytał z kolei José Goemans z Federacji Wolna Myśl. A mieszkaniec Publier, Christophe Bernaz postanowił nawet zaskarżyć decyzję mera do sądu administracyjnego, gdyż zakup figury nie odbył w ramach przetargu.

Protestujący wezwali mera do „usunięcia z przestrzeni publicznej tej Dziewicy, która jest symbolem religii katolickiej” i „zwrotu sum przekazanych z budżetu gminy”.

W tej sytuacji Lacroix postanowił sprzedać figurę osobom prywatnym. – Ta Dziewica powinna łączyć. Jeśli dzieli, zmieniam mój zamiar – oświadczył 6 września na łamach gazety „Le Dauphiné libéré”. W sprawie zakupu skontaktowały się z nim już trzy stowarzyszenia – dwa skupiające mieszkańców i jedno kulturalne. Ponadto Sabaudczyk mieszkający w Afryce zadeklarował chęć zwrotu całości kosztów, jakie poniosła gmina.

W Publier jest niespełna 6,5 tys. mieszkańców.

Źródło: KAI

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.