Francja: Matka Boża - persona non grata?

2011-09-09 00:00:00


Figura Matki Bożej zakupiona przez mera z pieniędzy gminnych i ustawiona w miasteczku Publier w Górnej Sabaudii we Francji zostanie sprzedana. Powodem były protesty zwolenników świeckości państwa.

30 sierpnia radni Publier zatwierdzili zakup przez mera, Gastona Lacroix, figury Matki Bożej za 23700 euro, zapłacone z kasy gminy. Kilka tygodni wcześniej statua stanęła na terenie gminnym nad brzegiem Jeziora Genewskiego, znanym także jako Leman. Na cokole wyryto napis: „Matko Boża Lemańska, czuwaj nad swoimi dziećmi”. 15 sierpnia pomnik został pobłogosławiony przez miejscowego proboszcza, ks. Roberta Colloud.

Wywołało to ostry sprzeciw zwolenników świeckości Republiki Francuskiej. W liście otwartym I sekretarz Partii Socjalistycznej w Górnej Sabaudii, Claire Donzel napisała, że mer chciał w ten sposób „bezwarunkowo wesprzeć” tych, którzy „bardziej ufają księdzu niż nauczycielowi”. – Czy mielibyśmy wrócić do średniowiecza, kiedy możni i prałaci zamawiali u artystów dzieła sztuki o tematyce religijnej kosztem poddanych i aby ich bardziej zniewolić? – pytał z kolei José Goemans z Federacji Wolna Myśl. A mieszkaniec Publier, Christophe Bernaz postanowił nawet zaskarżyć decyzję mera do sądu administracyjnego, gdyż zakup figury nie odbył w ramach przetargu.

Protestujący wezwali mera do „usunięcia z przestrzeni publicznej tej Dziewicy, która jest symbolem religii katolickiej” i „zwrotu sum przekazanych z budżetu gminy”.

W tej sytuacji Lacroix postanowił sprzedać figurę osobom prywatnym. – Ta Dziewica powinna łączyć. Jeśli dzieli, zmieniam mój zamiar – oświadczył 6 września na łamach gazety „Le Dauphiné libéré”. W sprawie zakupu skontaktowały się z nim już trzy stowarzyszenia – dwa skupiające mieszkańców i jedno kulturalne. Ponadto Sabaudczyk mieszkający w Afryce zadeklarował chęć zwrotu całości kosztów, jakie poniosła gmina.

W Publier jest niespełna 6,5 tys. mieszkańców.

Źródło: KAI

Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.