Francja: modlitewne czuwanie wynagradzające za bluźnierczą sztukę teatralną

2011-11-28 00:00:00
Francja: modlitewne czuwanie wynagradzające za bluźnierczą sztukę teatralną


Arcybiskup Paryża, kard. André Vingt-Trois zwołał czuwanie modlitewne mające wynagrodzić Bogu za bluźnierczą sztukę teatralną „Gólgota Picnic”. Przedstawia ona groteskową wizję ukrzyżowania Chrystusa, ze scenami seksualnymi i obelgami pod Jego adresem włącznie. Sztuka, którą napisał pochodzący z Argentyny Rodrigo García, wywołała już wcześniej protesty w Madrycie i Tuluzie.

W stolicy Hiszpanii część widzów opuszczała teatr w trakcie spektaklu na widok kompletnej nagości aktorów i ukrzyżowania kobiety ze „stygmatami”. W Tuluzie z kolei doszło do protestów i czuwań modlitewnych przed teatrem.

W Paryżu premiera odbędzie się w teatrze Rond Point wieczorem 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej. W tym czasie w katedrze Notre-Dame trwać będzie czuwanie modlitewne, obejmujące rozważanie Męki Chrystusa i adorację Jego korony cierniowej, przechowywanej w tej świątyni. Ponadto grupa katolików zamierza stać przez cały dzień 8 grudnia pod teatrem z białymi różami w dłoniach, aby uświadomić twórcom „ból chrześcijan i wezwać do wzajemnego szacunku”.

Rzecznik Konferencji Biskupów Francji podkreślił, że choć należy traktować wolność wypowiedzi jako świętą, to jednocześnie powinna ona szanować „to, co święte”. – Skoro nie można przeznaczyć ani jednego euro z funduszy publicznych na cele religijne, to tym bardziej nie powinno być ono przeznaczane na poniżanie jakiejś religii – wskazał ks. prałat Bernard Podvin.

Głos zabrał także bp Dominique Rey, ordynariusz Frejus-Toulonu. Sprzeciwił się przedstawianemu przez Garcię obrazowi Chrystusa jako szaleńca, piromana, „mesjasza AIDS” – jak mówi się o Nim w spektaklu – i niemalże terrorysty, a także postrzeganiu rozmnożenia chleba i ukrzyżowania jako „zamykania człowieka w okrucieństwie”. – Wszystko to przekracza miarę tego, co chrześcijanin może usłyszeć bez doświadczenia agresji wobec tego, co mu jest najdroższe – przekonuje hierarcha. Dodaje, że projekt Garcii mający na celu „dowiedzenie, że Chrystus stworzył ikonografię przemocy” stoi „w sprzeczności z wiarą tych, którzy widzą w ofierze Chrystusa na krzyżu źródło pokoju i pojednania”.

Sam autor sztuki przyznaje, że życie Chrystusa jest w niej przedstawione za pomocą „szokujących obrazów współczesnego społeczeństwa konsumpcyjnego”, które „oddają codzienną rzeczywistość”. Na stronie internetowej teatru Rond Point zapowiedź sztuki opatrzona jest zastrzeżeniem: „Zwracamy Państwa uwagę na fakt, że ten spektakl zawiera treści, które mogą zranić pewien typ wrażliwości”. Można też tam przeczytać, że „Rodrigo García i jego banda wkurzonych hiszpańskich szaleńców (...), upadłych aniołów i wściekłych prowokatorów porywa się na lęki dwóch tysięcy lat chrześcijaństwa”.

Źródło: KAI

Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.