Arcybiskup Paryża, kard. André Vingt-Trois zwołał czuwanie modlitewne mające wynagrodzić Bogu za bluźnierczą sztukę teatralną „Gólgota Picnic”. Przedstawia ona groteskową wizję ukrzyżowania Chrystusa, ze scenami seksualnymi i obelgami pod Jego adresem włącznie. Sztuka, którą napisał pochodzący z Argentyny Rodrigo García, wywołała już wcześniej protesty w Madrycie i Tuluzie.
W stolicy Hiszpanii część widzów opuszczała teatr w trakcie spektaklu na widok kompletnej nagości aktorów i ukrzyżowania kobiety ze „stygmatami”. W Tuluzie z kolei doszło do protestów i czuwań modlitewnych przed teatrem.
W Paryżu premiera odbędzie się w teatrze Rond Point wieczorem 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej. W tym czasie w katedrze Notre-Dame trwać będzie czuwanie modlitewne, obejmujące rozważanie Męki Chrystusa i adorację Jego korony cierniowej, przechowywanej w tej świątyni. Ponadto grupa katolików zamierza stać przez cały dzień 8 grudnia pod teatrem z białymi różami w dłoniach, aby uświadomić twórcom „ból chrześcijan i wezwać do wzajemnego szacunku”.
Rzecznik Konferencji Biskupów Francji podkreślił, że choć należy traktować wolność wypowiedzi jako świętą, to jednocześnie powinna ona szanować „to, co święte”. – Skoro nie można przeznaczyć ani jednego euro z funduszy publicznych na cele religijne, to tym bardziej nie powinno być ono przeznaczane na poniżanie jakiejś religii – wskazał ks. prałat Bernard Podvin.
Głos zabrał także bp Dominique Rey, ordynariusz Frejus-Toulonu. Sprzeciwił się przedstawianemu przez Garcię obrazowi Chrystusa jako szaleńca, piromana, „mesjasza AIDS” – jak mówi się o Nim w spektaklu – i niemalże terrorysty, a także postrzeganiu rozmnożenia chleba i ukrzyżowania jako „zamykania człowieka w okrucieństwie”. – Wszystko to przekracza miarę tego, co chrześcijanin może usłyszeć bez doświadczenia agresji wobec tego, co mu jest najdroższe – przekonuje hierarcha. Dodaje, że projekt Garcii mający na celu „dowiedzenie, że Chrystus stworzył ikonografię przemocy” stoi „w sprzeczności z wiarą tych, którzy widzą w ofierze Chrystusa na krzyżu źródło pokoju i pojednania”.
Sam autor sztuki przyznaje, że życie Chrystusa jest w niej przedstawione za pomocą „szokujących obrazów współczesnego społeczeństwa konsumpcyjnego”, które „oddają codzienną rzeczywistość”. Na stronie internetowej teatru Rond Point zapowiedź sztuki opatrzona jest zastrzeżeniem: „Zwracamy Państwa uwagę na fakt, że ten spektakl zawiera treści, które mogą zranić pewien typ wrażliwości”. Można też tam przeczytać, że „Rodrigo García i jego banda wkurzonych hiszpańskich szaleńców (...), upadłych aniołów i wściekłych prowokatorów porywa się na lęki dwóch tysięcy lat chrześcijaństwa”.
Źródło: KAI
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy