Francja: muzułmanie posyłają dzieci do szkół katolickich
2008-09-30 00:00:00
W katolickich szkołach we Francji przybywa muzułmanów – donosi Radio Watykańskie. Soheib Bencheikh, były wielki mufti Marsylii, popularność szkół katolickich tłumaczy tym, że „paradoksalnie są one bardziej tolerancyjne i lepiej obeznane z islamem niż szkoły publiczne”. Zgodnie z francuskim prawem katolicy mogą pozwolić na przykład uczennicom na zakrywanie głowy chustą.
Średnio już 10 proc. uczniów szkół katolickich stanowią muzułmanie. Według rozgłośni watykańskiej, są jednak i takie szkoły, na przykład w Marsylii, gdzie dzieci muzułmańskich jest aż 80 procent.
We Francji zamieszkuje największa w Europie – pięciomilionowa – społeczność muzułmanów. Posiada ona jedynie cztery szkoły wyznaniowe, podczas gdy katolicy mają ich niemal 9 tys.
Jak zaznacza Radio Watykańskie, wśród 20 najlepszych liceów we Francji, 15 prowadzi Kościół katolicki. Szkoła katolicka jest zatem dla muzułmańskich imigrantów nie tylko enklawą tolerancji, ale również gwarancją awansu społecznego ich dzieci. Dlatego nie odstrasza ich nawet stosunkowo wysokie czesne, które dla ubogich i wielodzietnych zazwyczaj rodzin stanowi spore obciążenie finansowe.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.