Francja: największa stacja telewizyjna zrezygnowała z transmisji Pasterki

2008-12-16 00:00:00

Transmisja Pasterki zniknęła z ramówki największej francuskiej stacji telewizyjnej TF1. Kierownictwo tego kanału tłumaczy swą decyzję „logiką programu” i zapowiada, że pasmo wieczorne w wigilię Bożego Narodzenia będzie przeznaczone wyłącznie na rozrywkę.

Znany dziennikarz Jean Offredo, który komentował transmisję Pasterek w latach 1987-2004 przypomina, że wprowadzenie tych Mszy na antenę przed 21 laty było decyzją właściciela stacji Francisa Bouygues, który kupił ją w 1987 r. – Jestem zdumiony, że obecny właściciel TF1, Martin Bouyges nie szanuje woli swego ojca – ubolewa Offredo.

Początkowo transmisje Pasterki organizowano z różnych miejsc na świecie: w 1987 r. z Betlejem, dwa lata później z Gdańska, a w 1995 r. z katedry w Reims, z okazji 1500. rocznicy chrztu króla Franków, Chlodwiga. Od 1996 r. transmitowano wyłącznie Msze odprawiane przez papieża z Watykanu. Każda Pasterka gromadziła przed telewizorami średnio 1,5 mln widzów.

Pasterka nadal będzie nadawana we francuskiej telewizji przez stację France 2. W tym roku transmitowana będzie Msza z katedry w Évry koło Paryża.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.