Francja: objawienia Matki Bożej w Laus uznane przez Kościół
2008-05-05 00:00:00
Kościół uznał oficjalnie objawienia maryjne z przełomu XVII i XVIII w. w Laus w południowo-wschodniej Francji. 4 maja w tamtejszym sanktuarium biskup diecezji Gap i Embrun – Jean-Michel di Falco Léandri, w obecności ponad 20 kardynałów i biskupów, odczytał swój dekret, w którym ogłosił nadprzyrodzony charakter ukazywania się Matki Bożej mieszkance tych stron Benoîte Rencurel. Jest to pierwsze tego rodzaju orzeczenie kościelne we Francji od czasu uznania objawień w Lourdes 146 lat temu.
We Mszy św. w bazylice pw. Najświętszej Maryi Panny z Laus, w której wzięli udział m.in. nuncjusz apostolski we Francji abp Fortunato Baldelli i ponad 20 kardynałów i biskupów z całego świata. Uroczystość transmitowała stacja telewizyjna France 2 w programie „Le Jour du Seigneur” (Dzień Pana).
Benoîte Rencurel, urodzona 29 września 1647 r., ujrzała po raz pierwszy Maryję w 1664 r. Później jeszcze wielokrotnie doznawała podobnych widzeń aż do swej śmierci 28 grudnia 1718 r. Przez wszystkie te lata mała pasterka z miejscowości Saint-Etienne d’Avançon, tercjarka dominikańska, pełniła w Laus misję przyjmowania pątników, modlitwy i pokuty, dzięki czemu wielu przybywających do tego miejsca pielgrzymów odnajdywało – nieraz po wielu latach – znaczenie sakramentu pojednania.
Dokumenty wspominają też o licznych uzdrowieniach, jakie działy się w Laus, zwłaszcza po namaszczeniu chorych olejem z lampy stawianej przy chorych, jak o to prosiła Benoîte Maryja.
Dziś sanktuarium w Laus przyjmuje średnio ok. 120 tys. pielgrzymów rocznie. Znany francuski filozof i pisarz Jean Guitton powiedział przed laty o tym miejscu, że „jest jednym z najcenniejszych i najpotężniejszych skarbów w dziejach Europy”.
W dniach 2-3 maja odbyło się w Laus sympozjum poświęcone wizjonerce, której proces beatyfikacyjny toczy się od połowy XIX w. Eksperci z Francji i zagranicy, w tym znany włoski pisarz katolicki Vittorio Messori, omawiali objawienia maryjne w Laus z teologicznego, historycznego, a także psychologicznego punktu widzenia.
Agencja AFP przypomina, że choć do sanktuarium w Laus przybywa rocznie 120 tys. pielgrzymów, to diecezja Gap, na której terenie znajduje się ta miejscowość, aż do początku XXI w. nie podjęła kroków w kierunku uznania nadprzyrodzonego charakteru objawień. Uniemożliwiało to jednak dalsze prace nad beatyfikacją Benoîte Rencurel. W 2003 r. bp di Falco został poinformowany w Watykanie o braku uznania jej spotkań z Matką Boża za prawdziwe i wszczął procedury przewidziane prawem kościelnym.
Od XIX w. Kościół oficjalnie uznał trzy objawienia maryjne na terenie Francji: objawienie Cudownego Medalika św. Katrzynie Labouré w kaplicy przy ulicy Bac w Paryżu, w La Salette i Lourdes.
Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.