Francja: objawienia Matki Bożej w Laus uznane przez Kościół
2008-05-05 00:00:00

Kościół uznał oficjalnie objawienia maryjne z przełomu XVII i XVIII w. w Laus w południowo-wschodniej Francji. 4 maja w tamtejszym sanktuarium biskup diecezji Gap i Embrun – Jean-Michel di Falco Léandri, w obecności ponad 20 kardynałów i biskupów, odczytał swój dekret, w którym ogłosił nadprzyrodzony charakter ukazywania się Matki Bożej mieszkance tych stron Benoîte Rencurel. Jest to pierwsze tego rodzaju orzeczenie kościelne we Francji od czasu uznania objawień w Lourdes 146 lat temu.
We Mszy św. w bazylice pw. Najświętszej Maryi Panny z Laus, w której wzięli udział m.in. nuncjusz apostolski we Francji abp Fortunato Baldelli i ponad 20 kardynałów i biskupów z całego świata. Uroczystość transmitowała stacja telewizyjna France 2 w programie „Le Jour du Seigneur” (Dzień Pana).
Benoîte Rencurel, urodzona 29 września 1647 r., ujrzała po raz pierwszy Maryję w 1664 r. Później jeszcze wielokrotnie doznawała podobnych widzeń aż do swej śmierci 28 grudnia 1718 r. Przez wszystkie te lata mała pasterka z miejscowości Saint-Etienne d’Avançon, tercjarka dominikańska, pełniła w Laus misję przyjmowania pątników, modlitwy i pokuty, dzięki czemu wielu przybywających do tego miejsca pielgrzymów odnajdywało – nieraz po wielu latach – znaczenie sakramentu pojednania.
Dokumenty wspominają też o licznych uzdrowieniach, jakie działy się w Laus, zwłaszcza po namaszczeniu chorych olejem z lampy stawianej przy chorych, jak o to prosiła Benoîte Maryja.
Dziś sanktuarium w Laus przyjmuje średnio ok. 120 tys. pielgrzymów rocznie. Znany francuski filozof i pisarz Jean Guitton powiedział przed laty o tym miejscu, że „jest jednym z najcenniejszych i najpotężniejszych skarbów w dziejach Europy”.
W dniach 2-3 maja odbyło się w Laus sympozjum poświęcone wizjonerce, której proces beatyfikacyjny toczy się od połowy XIX w. Eksperci z Francji i zagranicy, w tym znany włoski pisarz katolicki Vittorio Messori, omawiali objawienia maryjne w Laus z teologicznego, historycznego, a także psychologicznego punktu widzenia.
Agencja AFP przypomina, że choć do sanktuarium w Laus przybywa rocznie 120 tys. pielgrzymów, to diecezja Gap, na której terenie znajduje się ta miejscowość, aż do początku XXI w. nie podjęła kroków w kierunku uznania nadprzyrodzonego charakteru objawień. Uniemożliwiało to jednak dalsze prace nad beatyfikacją Benoîte Rencurel. W 2003 r. bp di Falco został poinformowany w Watykanie o braku uznania jej spotkań z Matką Boża za prawdziwe i wszczął procedury przewidziane prawem kościelnym.
Od XIX w. Kościół oficjalnie uznał trzy objawienia maryjne na terenie Francji: objawienie Cudownego Medalika św. Katrzynie Labouré w kaplicy przy ulicy Bac w Paryżu, w La Salette i Lourdes.
Źródło: KAI
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.