Francja: okres studiów jest dla wielu momentem odejścia od Kościoła
2008-12-03 00:00:00
Zaledwie 13 tys. spośród 2,2 mln studentów we Francji bierze udział w działalności duszpasterstw akademickich. O stosunku francuskiej młodzieży studiującej do religii mówił podczas krajowego spotkania tych duszpasterstw socjolog religii prof. Jean-Marie Donegani. Ponadto, uczestnicy spotkania, które odbywało się w Paryżu w dniach 1-2 grudnia, podsumowali 30 lat działalności studenckich duszpasterstw.
Jeszcze kilka lat temu młodzież studencka przychodziła spontanicznie do duszpasterstwa – zauważyła uczestnicząca w spotkaniu ksawerianka s. Nathalie Becquart. Jej zdaniem dzisiaj nie wystarcza już sama organizacja, a ponadto okres studiów jest dla wielu młodych ludzi momentem odejścia od Kościoła.
S. Nathalie zwróciła uwagę, że zmiany w środowisku studenckim są znakiem zmian zachodzących w społeczeństwie. Dlatego właśnie refleksja nad stanem duszpasterstw akademickich jest szczególnie ważna dla przyszłości Kościoła katolickiego we Francji.
Największą katolicką organizacją studencką we Francji jest stowarzyszenie Chrześcijanie w Szkołach Wyższych, przeznaczone głównie dla studentów uczelni technicznych, handlowych i dziennikarskich.
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.