Francja: parlament zniesie porewolucyjne ”departamenty”?

2010-05-28 00:00:00

Francuski parlament rozważa możliwość zniesienia historycznych „departamentów” powstałych po rewolucji francuskiej, które miały zjednoczyć naród i zerwać z przeszłością arystokratyczną.

W roku 1790, rok po zburzeniu Bastylii rewolucjoniści podzielili kraj na liczne departamenty. Zrobiono to po to, aby Paryż miał zapewnioną kontrolę nad bardziej niezależnymi prowincjami feudalnymi.

Napoleon Bonaparte był zwolennikiem nowego sytemu podziału. Zwiększył ilość departamentów z 83 do 130.

W 2008 r. prezydent Nicolas Sarkozy powołał specjalną komisję, która miała zająć się opracowaniem planu zniesienia 94 departamentów w samej Francji i 2 na Korsyce. Jego zdaniem w departamentach pracuje za dużo urzędników, a dawny system podziału administracyjnego jest „skostniały” i winien być zlikwidowany w ciągu najbliższych 10 lat.

Kontrolę nad znajdującymi się w departamentach szkołami, instytucjami społecznymi i drogami, jego zdaniem powinni sprawować urzędnicy z 22 regionów i 6 tys. „super-gmin”, powstałych z połączenia kilku mniejszych wsi. 

Propozycja ta wywołała wściekłość zarówno lewicowych, jak i prawicowych polityków lokalnych, którzy uważali, że departamenty świetnie się sprawdzają i służą lokalnej tożsamości. Ich gniew dodatkowo spotęgował wprowadzony równocześnie plan ujednolicania rejestracji samochodowych zgodnie z przepisami unijnymi. 

Politycy na czele z nacjonalistycznym arystokratą Philippe de Villiers, który jest przewodniczącym rady departamentu Wandei, wszczęli bunt. Sprzeciwili się oni „uniformizacji”. Z kolei zdaniem Jean-Pierre Raffarina, byłego prawicowego ministra idea Sarkozy’ego jest „głupia”. Uważa on, że powinno się znieść podział na regiony, zostawić departamenty i sprawić, by były one bardziej kontrolowane przez lokalne społeczności. 

W obliczu otwartego buntu Sarkozy zrezygnował ze swojej pierwotnej propozycji i powołał inną komisję na czele z Eduardem Balladurem. Miała ona zbadać inne możliwości „reformy terytorialnej”. Komisja ta zaproponowała powołanie tzw. rad terytorialnych, które złożone byłyby z polityków zasiadających w radach regionalnych i radach departamentów. W ten sposób, za jednym zamachem można by było ograniczyć liczbę urzędników o połowę. Zdaniem Balladura, udało by się może nie od razu, ale stopniowo znieść podział na departamenty.

Naturalnie nie podoba się to socjalistom, którzy rządzą w 21 regionach i w większości departamentów.

Źródło: DailyTelegraph.uk, AS
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.