Francja: parlament zniesie porewolucyjne ”departamenty”?
2010-05-28 00:00:00
Francuski parlament rozważa możliwość zniesienia historycznych „departamentów” powstałych po rewolucji francuskiej, które miały zjednoczyć naród i zerwać z przeszłością arystokratyczną.
W roku 1790, rok po zburzeniu Bastylii rewolucjoniści podzielili kraj na liczne departamenty. Zrobiono to po to, aby Paryż miał zapewnioną kontrolę nad bardziej niezależnymi prowincjami feudalnymi.
Napoleon Bonaparte był zwolennikiem nowego sytemu podziału. Zwiększył ilość departamentów z 83 do 130.
W 2008 r. prezydent Nicolas Sarkozy powołał specjalną komisję, która miała zająć się opracowaniem planu zniesienia 94 departamentów w samej Francji i 2 na Korsyce. Jego zdaniem w departamentach pracuje za dużo urzędników, a dawny system podziału administracyjnego jest „skostniały” i winien być zlikwidowany w ciągu najbliższych 10 lat.
Kontrolę nad znajdującymi się w departamentach szkołami, instytucjami społecznymi i drogami, jego zdaniem powinni sprawować urzędnicy z 22 regionów i 6 tys. „super-gmin”, powstałych z połączenia kilku mniejszych wsi.
Propozycja ta wywołała wściekłość zarówno lewicowych, jak i prawicowych polityków lokalnych, którzy uważali, że departamenty świetnie się sprawdzają i służą lokalnej tożsamości. Ich gniew dodatkowo spotęgował wprowadzony równocześnie plan ujednolicania rejestracji samochodowych zgodnie z przepisami unijnymi.
Politycy na czele z nacjonalistycznym arystokratą Philippe de Villiers, który jest przewodniczącym rady departamentu Wandei, wszczęli bunt. Sprzeciwili się oni „uniformizacji”. Z kolei zdaniem Jean-Pierre Raffarina, byłego prawicowego ministra idea Sarkozy’ego jest „głupia”. Uważa on, że powinno się znieść podział na regiony, zostawić departamenty i sprawić, by były one bardziej kontrolowane przez lokalne społeczności.
W obliczu otwartego buntu Sarkozy zrezygnował ze swojej pierwotnej propozycji i powołał inną komisję na czele z Eduardem Balladurem. Miała ona zbadać inne możliwości „reformy terytorialnej”. Komisja ta zaproponowała powołanie tzw. rad terytorialnych, które złożone byłyby z polityków zasiadających w radach regionalnych i radach departamentów. W ten sposób, za jednym zamachem można by było ograniczyć liczbę urzędników o połowę. Zdaniem Balladura, udało by się może nie od razu, ale stopniowo znieść podział na departamenty.
Naturalnie nie podoba się to socjalistom, którzy rządzą w 21 regionach i w większości departamentów.
Źródło: DailyTelegraph.uk, AS
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.