Pierwsza pożyczka mieszkaniowa we Francji zgodna z prawem islamskim stała się faktem. Do operacji finansowej doszło w maju br., jednak dopiero teraz sprawa ujrzała światło dzienne. Poinformował o tym Anass Patel, kierujący Stowarzyszeniem Innowacji na rzecz Rozwoju Gospodarczego i Nieruchomości (AIDDIM), zajmującym się promocją tego typu operacji finansowych.
Przemawiając 14 października w Strasburgu na sympozjum poświęconym finansom w islamie Pattel ujawnił, że pożyczkę wziął „sportowiec wysokiej klasy”, aby kupić dom w regionie paryskim. AIDDIM doradzało niewymienionemu z nazwiska nabywcy, który postanowił przyczynić się do upowszechnienia tego „produktu” finansowego.
Pożyczkę przyznał BRED, bank filialny grupy Banque Populaire (Bank Ludowy). Operacji dokonano za pomocą mechanizmu murabaha ( kupna-odsprzedaży). Polega on na tym, że bank kupuje nieruchomość, po czym odsprzedaje ją klientowi, który spłaca należność w jednej lub kilku ratach. Płaci też bankowi prowizję za usługę. System ten pozwala uniknąć płacenia odsetek, zabronionego przez prawo islamskie.
Instrukcja wyjaśniająca prawną i fiskalną stronę tego typu operacji została ogłoszona przez władze francuskie 24 sierpnia. – Uprzedziliśmy więc treść tej instrukcji – podkreśla Patel. Jego zdaniem, nie można mówić, że nie jest we Francji możliwe dokonywanie operacji finansowych szanujących zasady szariatu. – Banki potrafią tworzyć takie połączenia – wskazał Patel. Rynek tego typu pożyczek mieszkaniowych we Francji szacuje on na 7,2 mld euro.
Oparte na prawie koranicznym finanse islamskie zabraniają odsetek, spekulacji i inwestycji uznawanych za nieczyste (hazard, alkohol, zbrojenia, pornografia, papierosy itd.).
Francuska minister gospodarki, Christine Lagarde od dawna jest zwolenniczką reform mających na celu ułatwienie ich dostępności. Jednak parlamentarzyści, szczególnie lewicowi, w imię świeckości państwa sprzeciwiają się idącym w tym kierunku zmianom prawnym. Ich wprowadzenie mogłoby dać osobom prywatnym i przedsiębiorstwom sposoby inwestowania zgodne z ich poglądami religijnymi. Dotychczas albo powstrzymują się od operacji finansowych, albo korzystają z tradycyjnych narzędzi finansowych wbrew zasadom religijnym.
Źródło: KAI