„Czy w Polsce powrócił komunizm?”, takim tytułem został opatrzony komentarz Oliviera Baulta, który ukazał się w francuskojęzycznym portalu Nouvelles de France. Sprawa ograniczania pluralizmu medialnego w Polsce staje się obiektem zainteresowania mediów zagranicznych.
Autor tekstu zwraca uwagę, że mimo półtora miliona protestów wysyłanych do KRRiT, władze polskie zachowują bierność. Nawiązuje również do parlamentarnych posiedzeń w tej sprawie i podkreśla, że argumenty o braku finansowej wydolności podawane przez przewodniczącego KRRiT są pozbawione podstaw, gdy weźmie się pod uwagę konkretne dane. Autor podkreśla, że w świetle kryteriów, jakimi rzekomo kierowała się KRRiT, stacje, które koncesję uzyskały, w żadnym wypadku nie są tak wiarygodne jak Telewizja Trwam. Podobno Telewizja Trwam ma zagwarantowane miejsce na kolejnym multipleksie, jednak zapomina się dodać, że za usługi dostarczane przez nowe platformy trzeba będzie zapłacić.
Telewizja Trwam odgrywa rolę wyjątkową chociażby przez to, że jako jedyna stacja transmituje wszystkie ważniejsze wydarzenia związane z papieskimi pielgrzymkami. Godziny audycji wypełniają modlitwa, refleksja religijna i treści patriotyczne. Dalekie jest to od dominującego w „maistreamowych” mediach przekazu. Autor przypomina, że gdy Węgry odmówiły koncesji stacji komercyjnej, Unia Europejska wystąpiła z gwałtowną krytyką. Teraz Europa milczy.
- W kraju, który przeżył cenzurę i komunistyczną propagandę, wielu widzi w tej sytuacji kolejny krok ku narzucaniu przez elity (ironicznie nazywane w Polsce salonem) jedynie słusznej myśli europejskiej krajowi, gdzie konserwatyzm oraz przywiązanie do religii i wartości, jak patriotyzm i szacunek do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, są dużo silniejsze niż w „starej Europie" – pisze autor.
Paradoksalna dla komentatora jest sytuacja, że wszystko to dzieje się w kraju rządzonym przez „miłujących” wolność liberałów. Jednak zauważa, że takie postępowanie władzy jest elementem szerszego zjawiska spychania wolności wypowiedzi katolików do sfery prywatnej, z którym mamy do czynienia w całej Europie.
Źródło: naszdziennik.pl
luk