Francja: pluralizm polskich mediów jest poważnie zagrożony

2012-02-24 00:00:00
Francja: pluralizm polskich mediów jest poważnie zagrożony

„Czy w Polsce powrócił komunizm?”, takim tytułem został opatrzony komentarz Oliviera Baulta, który ukazał się w francuskojęzycznym portalu Nouvelles de France. Sprawa ograniczania pluralizmu medialnego w Polsce staje się obiektem zainteresowania mediów zagranicznych.

Autor tekstu zwraca uwagę, że mimo półtora miliona protestów wysyłanych do KRRiT, władze polskie zachowują bierność. Nawiązuje również do parlamentarnych posiedzeń w tej sprawie i podkreśla, że argumenty o braku finansowej wydolności podawane przez przewodniczącego KRRiT są pozbawione podstaw, gdy weźmie się pod uwagę konkretne dane. Autor podkreśla, że w świetle kryteriów, jakimi rzekomo kierowała się KRRiT, stacje, które koncesję uzyskały, w żadnym wypadku nie są tak wiarygodne jak Telewizja Trwam. Podobno Telewizja Trwam ma zagwarantowane miejsce na kolejnym multipleksie, jednak  zapomina się dodać, że za usługi dostarczane przez nowe platformy trzeba będzie zapłacić. 
 
Telewizja Trwam odgrywa rolę wyjątkową chociażby przez to, że jako jedyna stacja transmituje wszystkie ważniejsze wydarzenia związane z papieskimi pielgrzymkami. Godziny audycji wypełniają modlitwa, refleksja religijna i treści patriotyczne. Dalekie jest to od dominującego w „maistreamowych” mediach przekazu. Autor przypomina, że gdy Węgry odmówiły koncesji stacji komercyjnej, Unia Europejska wystąpiła z gwałtowną krytyką. Teraz Europa milczy.
 
- W kraju, który przeżył cenzurę i komunistyczną propagandę, wielu widzi w tej sytuacji kolejny krok ku narzucaniu przez elity (ironicznie nazywane w Polsce salonem) jedynie słusznej myśli europejskiej krajowi, gdzie konserwatyzm oraz przywiązanie do religii i wartości, jak patriotyzm i szacunek do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, są dużo silniejsze niż w „starej Europie" – pisze autor.
 
Paradoksalna dla komentatora jest sytuacja, że wszystko to dzieje się w kraju rządzonym przez „miłujących” wolność liberałów. Jednak zauważa, że takie postępowanie władzy jest elementem szerszego zjawiska spychania wolności wypowiedzi katolików do sfery prywatnej, z którym mamy do czynienia w całej Europie.


Źródło: naszdziennik.pl
luk
 
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.