Francja: rodzice mogą nadawać imiona poronionym dzieciom

2008-02-11 00:00:00
Francja: rodzice mogą nadawać imiona poronionym dzieciom

Francuski Sąd Najwyższy postanowił, że rodzice dzieci poronionych oraz martwych noworodków, mogą nadawać im imiona i rejestrować je, niezależnie od tego, w jakim stanie życia płodowego były – poinformował LifeSiteNews.com za agencją AFP.

 


Do tej pory rodzice mogli nadawać imiona dzieciom poronionym tylko wtedy, gdy płód miał więcej niż 22 tygodnie, lub jeśli ważył powyżej 1 kg.


Obecne postanowienie sądu daje rodzicom prawo żądania od szpitala wydania ciała zmarłego dziecka, które do tej pory było traktowane jak odpad i spalane z odpadami szpitalnymi. Pozwala ono także kobietom, które poroniły skorzystać z urlopu macierzyńskiego.


Według agencji AFP postanowienie sądu wywołało burzę we Francji. Działacze proaborcyjni utrzymują, że zezwalając na nadanie imienia dziecku, daje ono aktywistom pro life poważny argument emocjonalny, pozwalający uznać płód za człowieka w dowolnym stadium rozwoju. Chantal Birman, szefowa pro-aborcyjnej grupy ANCIC stwierdziła, że decyzja sądu przyczyni się do wszczęcia na nowo dyskusji w sprawie dopuszczalności aborcji w Europie.


Lekarze coraz częściej podkreślają fakt, że traumatyczne doświadczenie, jakie przeżywa matka, jak również ojciec po utracie dziecka jest bardzo dotkliwe i trzeba pozwolić rodzicom pochować dziecko, z którym byli bardzo związani emocjonalnie. Czasami proces pogodzenia się z utratą dziecka może trwać bardzo długo, niekiedy nawet 12 do 24 miesięcy.


Wielu rodziców uważa, że możliwość nadania imienia swojemu dziecku może przynieść ukojenie tego wielkiego żalu. „Nadanie imienia dziecku, ochrzczenie go i udzielenie błogosławieństwa są dla nas ważnymi rytuałami, które pozwalają na uznanie przez nas i pogodzenie się z rzeczywistością życia, które przyszło i tak szybko odeszło” – można przeczytać na stronie internetowej organizacji HAND, zajmującej się udzielaniem pomocy rodzicom, którzy utracili dziecko w stanie prenatalnym.


Źródło: LifeSiteNews.com, AS
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.