Francja: rodzice mogą nadawać imiona poronionym dzieciom

2008-02-11 00:00:00
Francja: rodzice mogą nadawać imiona poronionym dzieciom

Francuski Sąd Najwyższy postanowił, że rodzice dzieci poronionych oraz martwych noworodków, mogą nadawać im imiona i rejestrować je, niezależnie od tego, w jakim stanie życia płodowego były – poinformował LifeSiteNews.com za agencją AFP.

 


Do tej pory rodzice mogli nadawać imiona dzieciom poronionym tylko wtedy, gdy płód miał więcej niż 22 tygodnie, lub jeśli ważył powyżej 1 kg.


Obecne postanowienie sądu daje rodzicom prawo żądania od szpitala wydania ciała zmarłego dziecka, które do tej pory było traktowane jak odpad i spalane z odpadami szpitalnymi. Pozwala ono także kobietom, które poroniły skorzystać z urlopu macierzyńskiego.


Według agencji AFP postanowienie sądu wywołało burzę we Francji. Działacze proaborcyjni utrzymują, że zezwalając na nadanie imienia dziecku, daje ono aktywistom pro life poważny argument emocjonalny, pozwalający uznać płód za człowieka w dowolnym stadium rozwoju. Chantal Birman, szefowa pro-aborcyjnej grupy ANCIC stwierdziła, że decyzja sądu przyczyni się do wszczęcia na nowo dyskusji w sprawie dopuszczalności aborcji w Europie.


Lekarze coraz częściej podkreślają fakt, że traumatyczne doświadczenie, jakie przeżywa matka, jak również ojciec po utracie dziecka jest bardzo dotkliwe i trzeba pozwolić rodzicom pochować dziecko, z którym byli bardzo związani emocjonalnie. Czasami proces pogodzenia się z utratą dziecka może trwać bardzo długo, niekiedy nawet 12 do 24 miesięcy.


Wielu rodziców uważa, że możliwość nadania imienia swojemu dziecku może przynieść ukojenie tego wielkiego żalu. „Nadanie imienia dziecku, ochrzczenie go i udzielenie błogosławieństwa są dla nas ważnymi rytuałami, które pozwalają na uznanie przez nas i pogodzenie się z rzeczywistością życia, które przyszło i tak szybko odeszło” – można przeczytać na stronie internetowej organizacji HAND, zajmującej się udzielaniem pomocy rodzicom, którzy utracili dziecko w stanie prenatalnym.


Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.