Francja: Senat nie przyjął ustawy legalizującej eutanazję

2011-01-26 00:00:00
Francja: Senat nie przyjął ustawy legalizującej eutanazję

Francuski Senat rozpatrywał po raz pierwszy, na wczorajszej sesji plenarnej, problem śmierci na życzenie. Tydzień wcześniej Komisja Spraw Społecznych przyjęła projekt ustawy legalizującej eutanazję złożony wspólnie przez senatorów rządzącej Unii na rzecz Ruchu Ludowego (UMP), Partii Socjalistycznej i Partii Komunistycznej (PC). Wczoraj, ta sama komisja, uniemożliwiła w ostatniej chwili zalegalizowanie śmierci na życzenie.

Projekt przewidywał, że „każda dorosła osoba będąca w zaawansowanej fazie nieuleczalnej choroby powodującej cierpienie fizyczne lub psychiczne, oceniane jako nie do zniesienia, może skorzystać z medycznej pomocy, by umrzeć szybko i bezboleśnie” – informuje „Rzeczpospolita”. Zanim rozpoczęła się debata nad tekstem, komisja, która wcześniej go przyjęła, zaakceptowała dwie poprawki, które pozbawiły go sensu. Wykreślono bowiem pierwszy artykuł mówiący o „prawie do śmierci”.

„Rzeczpospolita” zauważa, że zaskakująca wolta komisji to wynik ostrej debaty we francuskich mediach. Przeciwko legalizacji eutanazji wypowiedziało się wielu polityków, na czele z premierem Francois Fillonem. „Jestem przeciwny legalizacji eutanazji, nie jest ona zgodna z moją koncepcją poszanowania życia ludzkiego” – napisał Fillon na łamach gazety „Le Monde”. Wtórowali mu minister ds. europejskich Laurent Wauquiez oraz minister pracy Xavier Bertrand. Wątpliwości wyraziła także posłanka socjalistów i była kandydatka na prezydenta Francji Segolene Royal. – Nie widzę sensu takiego prawa – powiedziała.

Źródło: „Rzeczpospolita”
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.