We wczorajszych wyborach samorządowych Francuzi poparli lewicę. Według wstępnych wyników podanych przez francuski instytut badania opinii publicznej CSA–Dexia aż 47,5 proc. głosów zdobyły partie lewicy z Partią Socjalistyczną (PS) na czele – informuje „Rzeczpospolita”.
Prezydencka Unia na rzecz Ruchu Ludowego (UMP), która rządzi obecnie w ponad połowie dużych miast i departamentów, otrzymała 40 proc. głosów. Frekwencja była zaskakująco wysoka – sięgnęła prawie 70 proc. i była wyższa o trzy punkty procentowe niż w wyborach samorządowych w 2001 roku.
Centroprawicowy Ruch Demokratyczny (MoDem) uzyskał zaledwie 4,5 proc. głosów. Na listy Francuskiej Partii Komunistycznej i radykalną lewicę głosowało 2 proc. wyborców. Tyle samo Francuzów oddało głos na – Front Narodowy Jean-Marie Le Pena.
Pierwsze wyniki głosowania w dużych miastach wskazują, że prawica może stracić władzę w Marsylii i w Tuluzie – ocenia „Rz”. W małych i średnich miastach socjaliści też uzyskali znaczącą przewagę nad UMP. Triumfowali w Lille, Rennes, Pau i Caen.
Druga tura wyborów odbędzie się 16 marca w okręgach, w których zwycięska lista nie uzyskała wczoraj bezwzględnej większości głosów – czytamy w „Rzeczpospolitej”.
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.