Francja: zamiast małżeństwa luźne związki

2008-01-28 00:00:00

Dane statystyczne z ubiegłego roku pokazują, że Francja jest jedynym krajem zachodnioeuropejskim, poza krajami skandynawskimi, w którym większość dzieci rodzi się w związkach pozamałżeńskich. Międzynarodowy Sekretarz Światowego Kongresu Rodzin, Allan C. Carlson określił to zjawisko jako niepokojące, bo „wzrasta niebezpieczeństwo osłabienia naturalnej rodziny, wskutek akceptacji instytucji zastępujących małżeństwo” – donosi LifeSiteNews.com.


We Francji 50,5 proc. z 816.500 zarejestrowanych dzieci pochodziło ze związków pozamałżeńskich. Wskaźnik ten wzrasta dość szybko, zwłaszcza, że w 2005 r. odsetek ten wynosił 40 proc., a już w 2006 r. odnotowano 48,4 proc. takich narodzin. Jednocześnie wzrasta liczba tak zwanych „związków cywilnych”. W 2007 r. zarejestrowano ich 305.385 w porównaniu do 266.500 małżeństw.

Podobnie jak we Francji połowa dzieci rodzi się w związkach pozamałżeńskich w Szwecji, Norwegii, Estonii i Bułgarii. W Wielkiej Brytanii w 2006 r. odnotowano 44 proc. takich narodzin.

W krajach katolickich, takich jak Włochy i Hiszpania wciąż wiele dzieci rodzi się w związkach małżeńskich (odnotowuje się 27 proc. dzieci pochodzących ze związków pozamałżeńskich w Hiszpanii i 17 proc. we Włoszech). Niestety, w ciągu ostatnich dziesięciu lat również tam znacznie zwiększyła się liczba dzieci rodzących się w związkach pozamałżeńskich.

Guy Desplanques, szef agencji przeprowadzającej badania statystyczne we Francji powiedział, że ślub małżeński obecnie jest postrzegany jako wydarzenie, które ma służyć świętowaniu rodziny z przyjaciółmi, aniżeli jako konieczna instytucja, zwłaszcza, że wzrasta liczba tzw. związków cywilnych.

Z kolei Carlson, inicjator światowych kongresów rodziny powiedział, że – wzrost liczby związków cywilnych i małżeństw tej samej płci jest sygnałem społecznym wskazującym na to, że tradycyjne małżeństwo jest nieobowiązkowe – że jest to okazja do przyjęcia, zamiast uroczystego połączenia dwóch osób chcących spędzić życie ze sobą.

Carlson ostrzegł, że również Stany Zjednoczone zmierzają w tym samym kierunku (36,9 proc. dzieci rodzi się poza związkami małżeńskimi).
 
– Kiedy społeczeństwo mówi młodym ludziom, że małżeństwo nie jest obowiązkowe, zdecydowana większość wybierze drogę życia ze sobą bez legalizacji związku. A to jest bardzo złe dla dzieci, ponieważ konkubinaty i związki cywilne maja krótszą trwałość i są złe dla społeczeństwa –
stwierdził Carlson.

Światowy Kongres Rodzin w Warszawskiej Deklaracji podpisanej 13 listopada 2007 r. w Warszawie proklamował, że „Naturalna rodzina jest dziełem Boga, podstawową ludzką wspólnotą, opartą na nierozerwalnym małżeństwie mężczyzny i kobiety, w której poczynają się, przychodzą na świat i wzrastają nowi ludzie”.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025