Francja uzna związki partnerskie zawarte w innych krajach
2009-05-04 00:00:00
Ustawę, zgodnie z którą związki partnerskie oraz związki cywilne tej samej płci zawarte poza Francją będą uznawane w tym kraju, przyjęło 29 kwietnia – głównie dzięki poparciu zielonych oraz socjalistów – francuskie Zgromadzenie Narodowe. Ustawę ma podpisać prezydent Sarkozy – informuje portal LifeSiteNews.com. Homoseksualiści będą mieli ułatwiony dostęp do pomocy finansowej oraz niektórych przywilejów podatkowych.
We Francji legalizacja tzw. związków cywilnych tej samej płci nastąpiła w 1999 r., kiedy Zgromadzenie Narodowe uchwaliło ustawę Partes Civil de Solidarite (PacS). Legislacja ta zezwoliła pederastom oraz lesbijkom na: korzystanie z przywilejów podatkowych zarezerwowanych dla tradycyjnych małżeństw, na dziedziczenie majątku po śmierci „partnera”, oraz na korzystanie z uprawnienia do renty lub emerytury po zmarłym.
Wciąż nielegalne pozostają tzw. małżeństwa homoseksualne. We francuskim prawie funkcjonuje definicja „małżeństwa” rozumianego jako związek między kobietą i mężczyzną. W 2006 r. francuskie sądy unieważniły homoseksualne „małżeństwo” Noel Marnere, burmistrzyni miasteczka Begles. Sąd Najwyższy przypomniał, że zgodnie z francuskim prawem, małżeństwo może istnieć wyłącznie między kobietą a mężczyzną.
W 2006 r. powołano specjalną komisję, która choć uznała, że francuska definicja rodziny stała się „bardziej zróżnicowana i mniej zinstytucjonalizowana”, potwierdziła także, że „małżeństwa”, adopcja oraz metody sztucznego zapłodnienia nie powinny być dostępne dla par tej samej płci.
Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.