Francuscy miliarderzy proszą rząd, by ich dodatkowo opodatkował
2011-08-26 00:00:00

Grupa najbogatszych Francuzów, w tym m.in. dziedziczka koncernu farmaceutycznego L'Oreal i szef spółki paliwowej Total S, wezwali rząd do wyższego opodatkowania bogaczy, by w ten sposób pomóc w rozwiązaniu problemów finansowych kraju.
W petycji opublikowanej we wtorek na stronie internetowej tygodnika „Le Nouvel Observateur” 16 przedstawicieli kadry kierowniczej największych firm francuskich, liderzy biznesu i bogaci spadkobiercy wezwali do stworzenia "specjalnego podatku", który służyłby do gromadzenia oszczędności budżetowych od najbogatszych osób w kraju. Podatek miałby być ustanowiony na odpowiednim poziomie, by krezusi finansowi nie szukali rajów podatkowych za granicą.
Petycja, pod którą podpisali się m.in. dziedziczka L'Oreal, Liliane Bettencourt i szef spółki akcyjnej Total, Christophe de Margerie, jest odpowiedzią na wezwanie amerykańskiego miliardera Warrena Buffetta, chcącego, by bogaci ludzie w większym stopniu przyczynili się do przezwyciężenia obecnego kryzysu na świecie.
"Kiedy deficyt finansów publicznych i perspektywa pogorszenia się zadłużenia państwowego zagrażają przyszłości Francji i Europy, i kiedy rząd prosi wszystkich o solidarność, wydaje się koniecznością, abyśmy i my wnieśli swój wkład" - napisali w petycji bogaci Francuzi, w tym przedstawiciel agencji reklamowej Public Group S.A., Maurice Levy, Frederic Oudea z banku Societe Generale i Jean-Cyril Spinetta, prezes Air France KLM SA.
Prezydent Nicolas Sarkozy już planuje likwidację niektórych zwolnień podatkowych, z których korzystają bogaci, co miałoby przynieść w 2012 r. od 5 do 10 mld euro dodatkowych przychodów do budżetu.
Francuska minister ds. budżetu, Valérie Pécresse zapowiedziała w tym miesiącu, że rząd pracuje nad nową składkę od podatników zarabiających więcej niż 1 mln euro rocznie. Nowy podatek płaciłoby 30 tys. Francuzów. Dzięki temu budżet zyskałby 300 mln euro.
Sarkozy, który stoi w obliczu walki o reelekcję w kwietniu przyszłego roku, początkowo planował pozyskać dodatkowe 3 mld euro przez zmniejszenie ulg podatkowych, by ograniczyć przyszłoroczny deficyt do 4,6 procent produktu krajowego brutto z prognozowanego 5,7 procent w tym roku.
Jednak słaby wzrost gospodarczy w drugim kwartale wraz z groźbą zmiany ratingu agencji Standard & Poor, która w tym miesiącu obniżyła notowania dla USA, przekonały Paryż, by podjąć bardziej zdecydowane działania i wzmocnić obecny rating AAA, kluczowy dla stabilności strefy euro, która walczy z kryzysem zadłużenia.
Źródło: Reuters, AS.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.