Francuski poseł pod wrażeniem filmu ”Katyń”
2009-04-14 00:00:00

– Jak tylu intelektualistów francuskich mogło uwiarygadniać ustrój, który zamiast walczyć na idee niszczył ludzi? Ich odpowiedzialność jest ogromna – pisze francuski poseł Christian Vanneste po obejrzeniu filmu „Katyń”. Pokaz filmu odbył się w środę 8 kwietnia we francuskim Zgromadzeniu Narodowym.
Z inicjatywą specjalnego pokazu dla parlamentarzystów wystąpił wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego Marc Le Fur z rządzącej Unii na Rzecz Ruchu Ludowego (UMP). Jego zdaniem, zbrodnia katyńska jest częścią nie tylko polskiej, ale i europejskiej historii – informuje Fronda.pl, zaznaczając, że film ten wywarł wielkie wrażenie na partyjnym koledze Le Fura, Christianie Vanneste.
Portal cytuje opinie, które Vaneste zamieścił na swoim blogu:
– Seans odbył się z inicjatywy mojego przyjaciela Marca Le Fura. To film ponury, surowy, zrobiony z dużą powściągliwością wobec tragedii, która jest mocniej odbierana poprzez cierpienia osobiste, dramaty rodzinne, niż kontekst polityczny.
Bez wątpienia siłą tego filmu jest pokazanie, że systemy totalitarne, pozornie ze sobą sprzeczne, niszczyły ludzi. Hanna Arendt się nie pomyliła. Totalitaryzm ma wiele twarzy: niemiecki oficer, który wysyła polskich profesorów do obozów koncentracyjnych jest odbiciem sowieckiego żołnierza, który towarzyszy polskim oficerom przybyłym na stację i przewozi ich do lasu katyńskiego, w którym dokona się na nich egzekucji.
Te dwie twarze promieniują tą samą zarozumiałością i tą samą głupotą. Dziś - poza kilkoma nieszczęśliwymi wyjątkami - wszyscy znają i oskarżają o przestępstwa nazistów, podczas gdy przez wiele lat zaprzeczało się przestępstwom komunistycznym. Były one ukryte dzięki diabolicznemu cynizmowi autorów tych zbrodni i współudziale tych wszystkich, którzy korzystając z wolności słowa w swoich demokracjach, byli pochlebcami tej nieludzkiej ideologii i systemu politycznego.
Sowieci chcieli wyeliminować polską elitę, by móc lepiej dominować nad swoim katolickim sąsiadem z Zachodu. Zbrodnia ta dotyczyła jednej grupy społecznej, podobnie jak nazistom chodziło o jedną rasę. Katyń, był jednym z mordów Stalina, tak jak Wielki Głód, kiedy zamordowano miliony Ukraińców. Nie był jednak jego pierwszym, ani ostatnim ludobójstwem.
Jak tylu „intelektualistów" francuskich mogło ręczyć za ustrój, który zamiast walczyć na idee niszczył ludzi? Ich odpowiedzialność jest ogromna.
Nie wolno zapominać, że Pol Pot przebywał we Francji, i że dziennik „Le Monde" nie ukrywał swojej radości, gdy Phnom Penh został przejęty przez komunistów...
Dlatego napawa szczególnym zmartwieniem, a nawet wstydem, że Narodowe Centrum Kinematografii nie uznało za słuszne, jak czyni to zazwyczaj, subwencjonować polski film zrealizowany przez jednego z największych żyjących reżyserów.
To szczególnie niepokojące, że dzieło to miało trudności z dystrybucją we Francji. Film nie jest wyświetlany w ważnych, dużych salach, które nie zgodziły się na jego pokazywanie, podobnie jak w przypadku „Pasji" Mela Gibsona. Kto uważa, że cenzura w naszym państwie nie istnieje i jest ono idealną demokracją? Zachęcam wszystkich do obejrzenia tego filmu i skomentowania go na moim blogu! – pisze Christian Vanneste.
"Katyń" jest od 1 kwietnia wyświetlany w wybranych francuskich kinach.
Źródło: Fronda.pl/Christianvanneste.fr
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...